Ana Sayfa Donanım Li-Fi (Light Fidelity) Nedir?

Li-Fi (Light Fidelity) Nedir?

4 views
0
Paylaş

Light Fidelity ya da Li-Fi, kablosuz ağlar üzerinden çalışan ve son derece yüksek hızlara erişebilen bir VLC sistemidir. Li-Fi, veri transferini gerçekleştirmek için LED ışıklar kullanırken, saniyede 224 gigabit gibi akıl almaz hızlara da erişebiliyor.

Wi-Fi’nin yerini Li-Fi mi alacak?

Li-Fi terimi ilk olarak 2011 yılında Edinburg Üniversitesi Profesörü Harald Haas tarafından icat edildi ve ünlü bilim adamı, ışık ampüllerinin aslında kablosuz yönlendiriciler olarak çalışabildiğini fark etti. Devam eden dönemde, 2012 yılında dört yıllık araştırmanın sonrasında Haas, bu teknolojiyi dünya lideri konumuna getirmek için pureLiFi isimli bir şirket kurdu.

Li-Fi Nasıl Çalışıyor?

Aslına bakarsanız Li-Fi ve Wi-Fi birbirine bir hayli benziyor ve her iki sistem de, verileri elektro manyetik olarak iletiyor. Buna rağmen Wi-Fi radyo dalgaları kullanıyor ve Li-Fi ise radyo dalgaları yerine, görünür ışığı kullanıyor.

Şimdiye kadar gördüğümüz kadarıyla, Li-Fi bir VLC (Visible Light Communications – Görünür Işıkla Haberleşme) sistemi. Bunun anlamı da şu, sistem ışık sinyallerini almak ve yayınlanabilir veri içeriğine dönüştürmek için bir foto detektörü barındırıyor.

Li-Fi (Light Fidelity) Nedir?

Li-Fi vs Wi-Fi

Li-Fi’nin 224 gigabit hıza ulaşması, Wi-Fi’yi tarihin tozlu sayfalarına gömecek diye düşünebilirsiniz ama arada önemli noktalar var. Li-Fi sinyalleri duvarlardan geçemiyor ve tam bir bağlantı sağlamak için, tüm LED ampüllerin evin içine yerleştirilmesi gerekiyor. Tabii bunun yanı sıra bu sistemin bağlantıyı sağlaması için ampüllerin de daima açık olması lazım. Yani gündüz vakti bile ampüller çalışacak.

Işık ampülleri az olduğunda ise Li-Fi interneti yetersiz çalışmaya başlayacak ve herkese açık Wi-Fi bağlantılarının gerisinde kalacak. Diğer yandan geçtiğimiz dönemlerde yeni bir Wi-Fi standartı olan Wi-Fi HaLow da duyuruldu. Bu proje bağlantı aralığını daha az enerji kullanarak iki kat arttırmayı hedefliyor.

Wi-Fi HaLow bilhassa akıllı saatler, akıllı telefonlar ve Nesnelerin İnterneti gibi bataryayla çalışan cihazlarda mükemmel performans sunacak. Kısacası, ilerleyen dönemlerde hayatımıza hem Li-Fi, hem de Wi-Fi HaLow yaygın bir şekilde girecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here