Ana Sayfa Donanım Airties Modem Access Point Olarak Nasıl Kurulur?

Airties Modem Access Point Olarak Nasıl Kurulur?

43 views
0
Paylaş

Access Point kelime olarak Erişim Noktası anlamına gelir. Genel olarak Ethernet kablosu ile alınan bir internet bağlantısını Kablosuz olarak kullanmak istiyorsanız ihtiyaç duyduğunuz cihaza Access Point adı verilir. Günümüzde kablosuz bağlantıyı kablosuz bağlantı üzerinden alınan sinyali de yine Kablosuz olarak daha geniş alanlara yayabilen cihazlar da bulunmaktadır. Bu cihazlar kullanım ya da kurulum şekline göre Access Point, Repeater, Kablosuz Access Point gibi ifadeler ile tanımlanır.

Access Point, Repeater gibi cihazlar hakkında daha detaylı bilgi edinmek için buraya tıklayabilir , ya da www.tdhaber.com’u inceleyebilirsiniz.

Airties Modemler Ap (Access Point) Modunda Nasıl Kurulur?

Sadece Airties marka ürünler değil genel olarak tüm modemlerin Access Point olarak kullanılabilme imkanı bulunmaktadır.  Mantık olarak bütün modemlerde yapılacak işlemler birbirine benzerlik gösterir. Fakat marka ve modele göre prosedür adımları çok fazla farklılık göstermiştir. Airties modemlerin neredeyse tamamında Access Point olarak kurulum adımları aynıdır. Bu yazımızda anlatılanları birçok Airties marka modemde uygulayabilirsiniz.

Aşağıdaki adımları takip edelim;

Öncelikle Access Point olarak kullanacağınız Airties modemi resetleyin, resetledikten sonra bilgisayar ile modem arasında Ethernet kablosu ile bağlantı oluşturun.
Modem ile bilgisayarı birbirine bağladıktan sonra bir internet tarayıcı (chrome, mozilla, safari, internet explorer gibi) açın ve adres satırına 192.168.2.1 yazdıktan sonra Enter‘a basın.
Aşağıdaki örnekte görüldüğü gibi, modemin kullanıcı arayüzü açılıyor. Modemi ttnet, vodafone, superonline gibi bir servis sağlayıcıdan almadıysanız arayüzünde şifre yoktur. Tamam düğmesine tıklayarak giriş yapabilirsiniz.

Airties Modem Access Point Olarak Nasıl Kurulur?

Modem arayüzüne giriş yaptıktan sonra aşağıda görüldüğü gibi sol taraftaki menüden Kablosuz >> Kablosuz Ağ Ayarları adımlarına tıklayın.
Tıkladıktan sonra açılan bölümde Mod, Kanal, Güç, Hız, Airtouch gibi ifadeler yer alıyor. Aşağıda görüldüğü gibi ayarlayabilirsiniz.

Not:Kanal seçeneğini daha sonra 6-9-11 ya da kendiliğinden değiştirebilirsiniz. Kullandığınız mekanda hangi kanal daha az meşgul ise onu seçerseniz daha kaliteli bir Wi-Fi sinyaliniz olur. Bunu da deneme yanılma yolu ile anlayabilirsiniz.

Daha sonra ”Kablosuz Ağ Adı (SSID)” ve ”Parola” belirledikten sonra ”Kaydet” düğmesine tıklayın.

Airties Modem Access Point Olarak Nasıl Kurulur?

Bir sonraki adımda ise sol taraftaki menüden Lan >> Ip ve DHCP Ayarları adımlarına tıklayın.
Açılan sayfada DHCP bilgileri bulunuyor, ”Düzenle” düğmesine tıklayın.

Airties Modem Access Point Olarak Nasıl Kurulur?

Düzenle düğmesine tıkladığımızda aşağıdaki örnekteki gibi bir ekran geliyor, DHCP‘yi ”Kapalı” duruma getirin.
Daha sonra ”Yerel IP Konfigürasyonu” kısmından IP adresini 192.168.2.254 olarak değiştirin ve ”Kaydet” düğmesine tıklayın.

Airties Modem Access Point Olarak Nasıl Kurulur?

Son adımda ise aşağıda görüldüğü gibi cihaz bize uyarı veriyor. Cihazın arayüzüne ulaştığımız 192.168.2.1 adresini değiştirdiğimizi ve bu Ip üzerinden ulaşamayacağımızı iletiyor. Tamam‘a tıklayın. Artık bu cihazın arayüzüne erişmek istersek 192.168.2.254 adresini kullanacağız.

Not: Airties‘in bazı modellerinde aşağıdaki uyarıdan farklı olarak ”192.168.2.254 adresine gitmek ister misiniz” gibi bir uyarı verebilir. Yine Tamam‘a tıklayabilirsiniz.

Airties Modem Access Point Olarak Nasıl Kurulur?

Airties modem Access Point olarak kurulum işlemleri tamamlandı. Ana modeminize ethernet kablosu ile bağladıktan sonra kullanmak istediğiniz yere konumlandırabilirsiniz ve seçtiğiniz Kablosuz Ağ Adı (SSID) ve Parola ile internete bağlanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here