Ana Sayfa Haber Amazon, Youtube’a Rakip Olacak Bir Hizmet Üzerinde Çalışıyor Olabilir!

Amazon, Youtube’a Rakip Olacak Bir Hizmet Üzerinde Çalışıyor Olabilir!

4 views
0
Paylaş

İki şirket arasında yaşanan stres dolu anların sonrasında ılımlı sinyaller bulunsa da Amazon, iki isim için ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne marka başvurusunda bulundu. Amazontube ve Opentube isimleri için yapılan başvuruda Youtube’ ile ilgili herhangi bir ibare bulunmasa da iki ismin uzun açıklamaları YouTube’un ana özelliklerine enteresan bir benzerlik taşıyor.

Amazon, Amazon Tube ve / ya da Open Tube’un “çeşitli konularda kablosuz ağlar yoluyla indirilebilir daha önceden kaydedilmiş sesli, resim ve resim-işitsel eserler” sağlayacağını belirtiyor. Açıklamanın ilerleyen bölümlerinde Amazon, yeni hizmetin “kullanıcıların içerik, fotoğraf videolar, metin, veri, görsel ve film, televizyon, resim-işitsel eserleri de içeren eğlenceyle ilgili diğer elektronik işleri paylaşmasına imkân tanıyan online ağ hizmetleri” sağlayacağını ifade ediyor. Açıklamalarda değinilmese de Amazon’un olası hizmetinin, Alexa ile tam uyumlu olacağı düşünülüyor.

Amazon, Youtube'a Rakip Olacak Bir Hizmet Üzerinde Çalışıyor Olabilir!

Bununla beraber Domain Name Wire tarafından verilen bilgilere göre Amazon, Aralık ayında AlexaOpenTube.com , AmazonAlexaTube.com ve AmazonOpenTube.com olmak suretiyle üç yeni ismin domainini aldı. Elbette, bu, Amazon’dan bir video transfer hizmetinin önümüzdeki aylarda ya da daha da ileri çıkacağı anlamına gelmiyor. Zira şirketler, sonuçlanacağı belli olmayan ticari markaları kayıt altına alabilir. Açıkçası Youtube gibi bir devle rekabete başlamak da, bireysel alışkanlıklar hesaba katıldığında göründüğü kadar basit olmaya da bilir. Öte yandan konuyla ilgili Amazon’dan resmi bir açıklama gelmezken, kanaatimce bu girişimler, Google’ın aldığı karara karşı verilen bir refleks olarak yorumlanabilir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here