Ana Sayfa Haber Android Cihazınız Hacklenmiş Olabilir!

Android Cihazınız Hacklenmiş Olabilir!

4 views
0
Paylaş

OnePlus için yakın geçmişte kendi cihazlarında bir arka kapı bulunması sonrası yaşanan endişeyi hatırlayabilirsiniz. EngineerMode adı verilen bir sistem uygulamasından faydalanarak, güvenlik araştırmacısı Robert Baptiste, cihazlara kökten erişebildi ve bulgularını yayınladı. OnePlus, bunu bir “büyük güvenlik sorunu” olarak görmese de, gelecekteki bir güncelleme ile sorumlu olan adb kök işlevini kaldıracağını ifade etti.

Android Cihazınız Hacklenmiş Olabilir!

Twitter’da Elliot Alderson (TV şovu Mr Robot’tan) takma adını kullanan Baptiste, artık aynı kapıyı diğer bir cihazda keşfetti. Baptiste, EngineerMode uygulamasının kök ayrıcalıklarıyla ilgili açığı belirleme edebilmiş olsa da, araştırmacı bunun istismar edilip edilemeyeceğini henüz belirleme etmediğini ifade etti. 40 adet telefonda aynı açığın bulunduğunu belirleme eden Baptiste, ilaveten diğer Android telefonlarda da aynı açığın olduğunu ifade etti.

Keşfedilen açık sonrası gereken araştırmalar henüz tamamlanmadığı için sizlere güvendesiniz yada değilsiniz diyemem. Ancak durum hakkında gelişmeleri takip etmekteyiz ve yeni bir gelişme olursa sizlere bildirmeye çalışacağız. Kök ayrıcalıklarına erişebilen bir arka kapıyı şayet kötü amaçlı kişiler kullanırsa cihazınız üzerinden istedikleri her bilgiye erişebilir ve kullanabilir.
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here