Ana Sayfa Haber Aydın’da ‘Üç Boyutlu’ Yaya Geçidi Dönemi Resmen Başladı

Aydın’da ‘Üç Boyutlu’ Yaya Geçidi Dönemi Resmen Başladı

15 views
0
Paylaş

Aydın Büyükşehir Belediyesi, estetik şeklinde de son derece güzel görülen ‘üç boyutlu yaya geçidi’ programını başlattı. Efeler sınırları içindeki Hürriyet Bulvarı üzerinde başlayan yeni uygulamadan şayet beklenen sonuçlar alınırsa il genelinde yaygınlaştırılacak.

Optik yanılsama sağlayarak sürücülerin önce yavaşlamalarını, sonra da durmalarını sağlaması planlanan yeni uygulama, sürücülerin yayalara karşı bir farkındalık da oluşturmasına vesile olacak. Sürücülerin yayalara gereken duyarlılığı göstermesini sağlayan sistem, sürücülerin yaya geçidine doğru yaklaştığında burada bir yükselti olduğunu düşünmelerini sonrasında da yavaşlayıp durmak zorunda hissetmelerini sağlayacak.

Aydın’da ‘Üç Boyutlu’ Yaya Geçidi Dönemi Resmen Başladı

Yayaların yaya geçitlerinde başlarına gelen tehlikelerin önüne geçmek istediklerini hedefleyen Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Özlem Çerçioğlu, “Yayaların güvenliği bizim açımızdan oldukça önemli. Birçok araç sürücüsü yaya geçitlerinde hızını azaltmayarak yayaların can güvenliğini tehlikeye atıyor. Yaptığımız programla araç sürücüleri optik yanılsamayla, yaya geçidine gelmeden önce hızlarını azaltıyorlar ve yayalara daha çok dikkat ediyorlar. 3 boyutlu yaya geçidi programıyla yayalarımızın güvenilir bir şekilde karşıdan karşıya geçmelerini sağlamayı amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Uygulamanın il genelinde yaygınlaştırılması planını devreye sokacakları zaman önceliklerinin okulların yakınlarındaki yaya geçitleri olacağını söyleyen Çerçioğlu, bütün Türkiye’ye örnek olmayı sürdürmeye devam edeceklerini belirterek sözlerini şöyle noktaladı: “Hep ilkleri hayata geçiren belediye olarak Türkiye’ye örnek olmaya devam ediyoruz. Umuyoruz ki Türkiye’de ilklerden olan programla sürücüler yayaların güvenliği konusu ile ilgili daha duyarlı olurlar.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here