Ana Sayfa Haber Bedava İnternet Kullanmanın Ağır Faturası!

Bedava İnternet Kullanmanın Ağır Faturası!

5 views
0
Paylaş

Bedava İnternet Kullanmanın Ağır Faturası!

Cep telefonu kullanıcılarının açık Wi-Fi ağlarına bağlanırken dikkatli olmaları gerekiyor. Veri erişiminin daha kolay bir yolu olsa da, bu bağlantılarla ilgili dikkat etmeniz gereken güvenlik problemleri var. Mobil güvenlik firması Wandera, bulduğu bazı güvenlik açıklarını yayınladı ve detaylarını raporunda belirtti.

Wandera’nın ağındaki 100,000 mobil cihaz örneğine dayanan rapora göre, cihazların %24’ü açık, ve genelde güvenliksiz Wi-Fi ağları kullanıyorlar. Kullanıcıların bağlandığı hotspot’ların ise %12’si açık. Açık Wi-Fi ağlarının güvenlik problemleri iyi biliniyor ve Wandera’ya göre, tehlike gerçek: Cihazların %4’ü kasım ayında saldırıya maruz kalmış.

Wandera, mobil veriyi kullanmak pahalıya patlasa da, tasarruf için açık Wi-Fi kullanmanın riskini almaya değmeyeceğini söylüyor.

Özellikle veri güvenliğinin vurgulandığı Almanya’daki kullanıcılar kendini güvende olarak görüyor olsa da, istatistikler onları şaşırtacak nitelikte. En yüksek oranda ve şiddette saldırılar Almanya’da gerçekleşmiş. Meksika, BK, Fransa ve İspanya da yüksek risk bölgeleri arasında yer alıyor.

İş seyahati yapanlar bilhassa risk altındalar. Otellerdeki Wi-Fi’lar en yüksek riski taşıyor ve bunun sonrasında hava alanları geliyor. Evler de yüksek risk taşıyorlar zira çoğu kullanıcı, kendi güvenlik ayarlarını düzgün şekilde yapılandırmıyor.

Wandera, seyahat edenler için beş güvenlik ipucu tavsiye ediyor: İlk olarak, fatura öderken ya da çevrimiçi satın alırken açık Wi-Fi’lerden uzak durun. İkinci olarak, mümkünse bir VPN kullanın. Üçüncüsü, güvenilir olmayan websitelerini algılayan bir güvenlik yazılımı kullanın. Son olarak, etraftaki hotspot’lara otomatik bağlanmayı kapatın ve güvensiz hotspot’ları algılayabilen bir güvenlik yazılımı yükleyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here