Ana Sayfa Donanım Bilgisayarınızı Rahatlatın, Temizleyin, Hızlandırın!

Bilgisayarınızı Rahatlatın, Temizleyin, Hızlandırın!

8 views
0
Paylaş

Bilgisayarınızı Rahatlatın, Temizleyin, Hızlandırın!

Bilgisayarınızın zamanla yavaşlamasına eminim çoğu kez şahit oldunuz. Yavaşlamanın en önemli nedenleri arasında yeni yazılımlara gücü yetmeyen donanımınız kadar işletim bilgisayarınızda yeterince temizliğin ve bakımın yapılmaması da var. 

Temiz bir Windows kurulumu yaptıysanız, ne demek istediğimizi biliyorsunuz. PC’nizde biriken çöpleri temizleyip baştan başlamak, onu bir anda hızlandıracaktır. Ancak bu kadar katı çözümler atmanıza gerek yok. Biraz zaman harcayarak Windows’u temizleyebilir ve benzer sonuçlar elde edebilirsiniz. Elbette 5 senelik laptop’unuz aniden Overwatch’u çalıştırmaya başlamayacak, yalnız hızlanmayı hissedeceksiniz.

1. Kullanılmayan yazılımları kaldırın: En belli çözüm olsa da temiz bir bilgisayara sahip olmak için eski yazılımların tamamını kaldırmanız gerekiyor. Program kaldırma işini derli toplu olarak yapmıyorsanız, PC’nizde ne kadar çok lüzumsuz programın biriktiğine şaşırabilirsiniz.

2. Antivirüsü çalıştırın: Virüsler, PC’lerin yavaşlamasına en çok neden olan şeyler arasında. Antivirüs uygulamanızı çalıştırın ve tam kapsamlı bir tarama gerçekleştirin. Bu işlevin ismi kullandığınız uygulamaya göre “full scan” ya da “deep scan” de olabilir. İşlem uzun (örn. bir saatten uzun) sürebilir ama böylece hiçbir şeyi gözden kaçırmamış olacaksınız.

Antivirüsün yanı sıra Malwarebytes gibi zararlılara, trojan’lara, arka kapılara ve spyware’e yoğunlaşan bir aracı kullanmanızda da yarar var.

3. Disk temizleme: Yıllardır Windows’un bir parçası olan Disk Temizleme aracı, lüzumsuz verileri silip performansı artırmada son derece etkili. Taramaya başlamadan önce “Sistem dosyalarını temizle” butonuna tıklayın. Bu sayede eski Windows Update dosyalarından ve günlük dosyalarından kurtulabilirsiniz.

4. Sabit diskinizi birleştirin: Windows 10 diskinizi gerektiğinde kendiliğinden birleştiriyor. Ancak bilgisayarınızı temizlemeye koyulduğumuza göre bu işi hemen yapmanızda yarar var. Birleştirme aracını Başlat menüsünde “birleştir” sözcüğünü arattığınızda göreceksiniz. Aracı çalıştırın ve birincil sabit diskinize tıklayıp pencerenin sağ alt tarafındaki İyileştir butonuna tıklayın.

5. Başlangıç listesini gözden geçirin: Görev Yöneticisi’ni açın ve Başlangıç sekmesine tıklayın. Burada “Başlangıç etkisi” sütununa bakın. Özellikle etkisi “Yüksek” olarak listelenen öğelerden lüzumsuz olanları devre dışı bırakın.

6. AppData klasörünü temizleyin: Normalde gizli olan bu klasöre arama kutusuna %AppData% yazarak ulaşabilirsiniz. Burada Local, LocalLow ve Roaming isimli üç alt klasör göreceksiniz. Bu klasörler içerisinde eski uygulamalardan kalan klasörleri arayın. Kalıntıları silerken dikkatli olun; emin olmadığınız hiçbir şeyi silmeyin. Yüklü programların dosyalarını silmeyin, bunun için Windows’un Program Kaldır işlevini kullanın.

7. Eski uygulama dosyalarını silin: C:\Program Files ve C:\Program Dosyaları (x86) klasörlerinde önceden kaldırdığınız eski programların izlerini araştırın. Silerken dikkatli olun ve yalnızca kullanılmadığından emin olduğunuz dosyaları silin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here