Ana Sayfa Haber Chrome “Site İzolasyonu” Nedir, Nasıl Kullanılır?

Chrome “Site İzolasyonu” Nedir, Nasıl Kullanılır?

25 views
0
Paylaş

Web ortamı korkutucu bir hal alıyor günbegün. Kimlik avları, zararlı bağlantılar ve diğer çeşit saldırılarla dolu her yer. Bir çok kullanıcı internet tarayıcılarında ya da e-posta sunucularında bulunan korumalar nedeniyle bütün bu tehditlerin farkına varmazlar. Google’ da Chrome 63 versiyonu ile beraber kullanıcıların korumak için yeni ve önemli bir özelliği daha getirdi: site izolasyonu.

Chrome

Site izolasyonu nedir?

Chrome tarayıcısı birden fazla sistem kaynağı kullanmasıyla tanınır. Ama bunun uygun bir nedeni var: Tarayıcıdaki her bir sekme, tekil bir prosedür yürütür. Tabii bu da daha çok kaynak kullanımına neden olur. Bununla beraber şayet bir internet sitesi sekmelerden birinin çökmesine neden olursa, diğer sekme problemsiz şekilde çalışmaya devam ederek, bütün tarayıcının çökmesinin önüne geçilmiş olur.

Örneğin bir eposta sunucusunun açık olduğu bir sekmede, eposta mesajı içindeki bir bağlantıya tıkladığınızda yeni bir sekme açmaya çalıştığında, bu her iki sekme de tekil bir prosedür yürütürler.

İşte bu durum, Chrome 63’le beraber değişiyor. Artık her sekme kendi prosedürünü yürütecek. Tabii bu durum doğal olarak sistem hafızası üzerinde bir etkiye de neden olacak. Chrome tarayıcısı %10-20 oranında daha çok RAM harcayacak. Bununla beraber 4GB RAM’lik bir Windows makinesinde yaptığımız denemede performans tarafında herhangi bir problem yaşamadığımızı da belirtmek isteriz.

Site izolasyonu özelliği nasıl aktive edilir?

Maalesef bu özellik tarayıcıyla beraber aktif olarak gelmiyor. Fakat bütün işletim sistemlerinde basit bir şekilde aktifleştirilebilir. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir:

Chrome adres satırına chrome://flags yazın
Arama penceresini açmak için CTRL + F tuşlarına basın
‘Site Isolation (Site İzolasyonu)’ yazarak arama yapın. ‘Strict Site İsolation’ opsiyonunun yanındaki ‘Etkinleştir’ düğmesine tıklayın.

Chrome

Hepsi bu!

Sistem yöneticileri bu özelliği çalıştıkları kurum için ‘Google Administrative Console’ içerisinden politika aktivasyonu yoluyla aktif hale getirebilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here