Ana Sayfa Donanım Chrome Windows’u Tehdit Ediyor!

Chrome Windows’u Tehdit Ediyor!

2 views
0
Paylaş

Chrome Windows'u Tehdit Ediyor!

Bilgisayarlar için bütçe ayıran okullar yardımıyla ilköğretim öğrencileri, gün geçtikçe teknolojiyle daha ilgili hale geliyorlar. Bu alanda çoğu zaman Chrome OS tercih edilse de son raporlarda Windows’un aşama kaydettiği gözleniyor.

Chrome Windows'u Tehdit Ediyor!

FutureSource Consulting’e göre ABD’deki mobil PC satışları yavaşlamaya başladı. 2016’da yüzde 19 olan artışın 2017’de sadece yüzde 9 seviyesinde tamamlanması bekleniyor. Bu yavaşlama, okulların bilgisayarlara daha az para ayırdığı anlamına gelmiyor zira pazar penetrasyonunun yüzde 50’ye yaklaştığı gözleniyor.

Araştırma, ABD’de bilgisayarlı okulların 2017’nin üçüncü çeyreği itibariyle yüzde 59,8’inin Chrome OS kullandığını söylüyor. Windows’un ise bütün makinelerin sadece yüzde 22,3’ünde kullanıldığını görüyoruz (2016’da bu oran yalnızca yüzde 0,1 idi). iOS ise cihazların yüzde 12,3’ünde yer alıyor (2016’da yüzde 14,3 idi). Raporun masaüstü PC’leri içermediğini, yalnızca notebook’ları, Chromebook’ları ve tabletleri içerdiğini belirtmekte yarar var. Buna ek olarak rapor yalnızca okullar tarafından satın alınan cihazları içeriyor ve kendi PC’sini getirenleri verilere dahil etmiyor.

Dünya çapındaki tablo ise çok daha farklı. Verilerin kapsamı genişletildiğinde sınıfların yüzde 66,5’inin taşınabilir cihazlarda Windows kullandığı ortaya çıkıyor. Chrome OS ise bütün cihazların yalnızca yüzde 7,7’sinde yüklü. iOS yüzde 6,1 paya sahipken Android’in yüzde 14,4 kullanım oranıyla dünya genelinde daha iyi bir iş çıkardığı gözleniyor.

Rapor, ikinci çeyrekte çıkan düşük maliyetli iPad’in iOS’un yükselişine büyük katkıda bulunduğunu, bunun Chromebook’un üçüncü çeyrekteki büyümesini çok yavaşlattığını söylüyor. Üçüncü çeyrekte Windows’lu makine satışlarının hız kazanması, yeni cihaz satın alan okulların Chrome OS’u toplu olarak terk edebileceğinin işareti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here