Ana Sayfa Haber Çoğu Kişinin Hiç Duymadığı 5 Gizli Google Chrome Özelliği!

Çoğu Kişinin Hiç Duymadığı 5 Gizli Google Chrome Özelliği!

18 views
0
Paylaş

Google Chrome, birçok Android telefonda varsayılan tarayıcı olarak ön yüklü gelir. Pek çok kullanıcı ise esasen Chrome’u en iyi tarayıcı olarak gördüğü için farklı bir tarayıcı kullanmayı gerekli görmez.

Chrome, kullanıcı tecrübesini iyileştirebilecek birçok özellik barındırsa da bu özellikler gizlidir ve aktif etmeniz gereklidir. Bu özelliklerin bazılarına standart Ayarlar’dan ulaşırken bazıları için ise Chrome Flags’a uğramanız gerekir.

Chrome Flags nedir?

Chrome Flags, Google’ın henüz geliştirme aşamasında olduğu bazı deneysel ayarlardır. Bu ayarların hem kararlılık garantisi yoktur hem de bozulabilir ya da tamamiyle kaldırılabilir. Fakat yine de denemek dilerseniz birçok henüz yayınlanmamış Chrome özelliğine erişebilirsiniz.

1- Adres çubuğunu ekranın altına taşıyın

Çoğu Kişinin Hiç Duymadığı 5 Gizli Google Chrome Özelliği!

Büyük ekranlı bir akıllı telefon kullanıyorsanız ki ufak ekranlısına rastlamak artık gerçekten zor, adres çubuğunu ekranın altına taşıyarak daha basit bir kullanım sağlayabilirsiniz. Öncelikle adres çubuğuna ‘chrome://flags’ yazın. Elbette tırnak işareti olmadan.

Chrome Flags’ı aktif ettikten sonra sağ üstte bulunan seçenekler simgesine tıklayın ve sayfada bul seçeneğine dokunun. Açılan arama çubuğuna ‘Chrome Home’ yazın. Kırmızı belirteç ile gösterilen opsiyonu etkinleştirin(enabled).

Aşağıda Chrome’u tekrar başlatmak için bir uyarı çıkacak. Chrome’u tekrar başlattığınızda adres çubuğu ekranın altında konumlandırılacaktır.

2- Tarayıcınızı hızlandırın

Çoğu Kişinin Hiç Duymadığı 5 Gizli Google Chrome Özelliği!

QUIC protokolünü etkinleştirerek Chrome’un hızını arttırabilirsiniz. QUIC kelimesi Hızı UDP internet bağlantısının bir kısaltmasıdır. TCP’den daha süratli bir tarayıcı tecrübesi sunsa da deneysel bir özellik olduğunu unutmayın.

Yine adres çubuğuna chrome://flags yazın ve seçeneklerden sayfada bul’u açın. Açılan arama çubuğuna QUIC yazın ve kırmızı ile belirtilen QUIC protokolü seçeneğini etkinleştirin.

3- Her zaman açık okuma modu

Çoğu Kişinin Hiç Duymadığı 5 Gizli Google Chrome Özelliği!

Okuma modu, girdiğiniz internet sitede içerik harici ögeleri kaldırarak daha temiz bir kullanım sunmaktadır. Fakat bu modu her zaman göremediğimizde derli toplu olarak faydalanamıyoruz. Ancak Chrome Flags yardımıyla okuma modunu her zaman aktif edebilirsiniz.

Adres çubuğuna chrome://flags yazın ve seçeneklerden sayfada bul’u açın. Açılan arama çubuğuna reader yazın. Kırmızı ile belirtilen okuma modu seçeneğinden Always(her zaman) seçeneğini seçin ve tarayıcısınızı tekrar başlatın.

4- Daha kompakt sekme değiştirme sayfası

Çoğu Kişinin Hiç Duymadığı 5 Gizli Google Chrome Özelliği!

Günümüzde akıllı telefonlarımız neredeyse bilgisayarlarımız kadar güçlü. Dolayısı ile bazı zamanlar 5, 10 belki 20 sekme aynı anda açık olabilir. Chrome’un varsayılan sekme değiştirme sayfası hoşunuza gitmiyorsa daha kompakt bir tasarıma geçebilirsiniz.

Adres çubuğuna chrome://flags yazın ve seçeneklerden sayfada bul’u açın. Açılan arama çubuğuna Accessibility yazın. Accessibility Tab Switcher seçeneğine dokunarak etkinleştirin. Artık neredeyse bütün sekmeleri tek bir ekranda görebileceksiniz.

5- Herhangi bir internet sitede yakınlaştırmayı etkinleştirin

Çoğu Kişinin Hiç Duymadığı 5 Gizli Google Chrome Özelliği!

Tüm internet siteleri yakınlaştırma opsiyonu sunmaz, fakat ‘zorla’ yakınlaştırmanın bir yolu bulunuyor. Ayarlar’ı açın ve erişilebilirlik sekmesine dokunun. Yakınlaştırmayı etkinleştirmeye zorla seçeneğini etkinleştirin. Artık istediğiniz siteleri dilediğiniz kadar yakınlaştırabilirsiniz.

Bu deneysel özellikleri denedik, bazılarını sevdik, bazılarını da sevmedik. Peki nasıl Chrome’u eski haline getireceğiz? Tek yapmanız gereken Chrome verilerini silmek. Ardından tarayıcısınız tekrar ilk günkü haline dönecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here