Ana Sayfa Haber Dikkat: Hackerlar Aracınızın Her Şeyine Erişebilirler!

Dikkat: Hackerlar Aracınızın Her Şeyine Erişebilirler!

13 views
0
Paylaş

Siber güvenlik uzmanları, 2005 sonrası üretilen arabaların bilgisayar sistemine girilerek hacklenebileceğini açıkladı. Modern otomobillerin onları bir silah gibi kullanmak isteyebilecek devletler tarafından ele geçirilebileceği iddia edildi. Bir bilgisayar bilimcisi olan Justin Cappos’a göre, yetkililer farkında olmasa da bazı kazaların sebebi bu olabilir.

 Cappos bu durumun önümüzdeki yıllarda bir ulusal güvenlik meselesi haline gelebileceğini söylüyor. Justin Cappos, güçlü siber kabiliyete sahip bir ülkeyle savaş olması durumunda araçların hacklenmesinden çok korktuğunu belirtti. Bu durumda milyonlarca sivilin, arabalarına uzakta erişim sağlayarak öldürülebileceğinin altını çizdi.

Dikkat: Hackerlar Aracınızın Her Şeyine Erişebilirler!

Siber güvenlik uzmanları hükümetleri otomobillere yazılım güncellemesi yapmaya çağırıyor. Bugün itibariyle İngiltere yollarında Wi-Fi bağlantısı olan yaklaşık 9 milyon araç var. Bu özellik kullanıcıların GPS sistemini kullanma gibi bir dizi görevi kolaylıkla yerine getirmesini sağlarken aynı zamanda aracın elektronik ve otomatik işlevlerini sabote edilebilecek duruma getiriyor.

Otomobillerde ortalama 50 ile 100 arasında elektronik kontrol ünitesi bulunurken, bunlar otomobilin kilit sisteminden frenlerine kadar bir çok fonksiyonunu kontrol ediyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here