Ana Sayfa Haber En Şaşırtıcı Yerlerde Kurulan Veri Merkezleri!

En Şaşırtıcı Yerlerde Kurulan Veri Merkezleri!

12 views
0
Paylaş

En Şaşırtıcı Yerlerde Kurulan Veri Merkezleri!

Veri merkezleri ve süper bilgisayarlar, hayatta en çok gördüğümüz şeylerin başında gelmiyor, yalnız teknoloji olarak yeryüzündeki en çarpıcı şeyler arasındalar. Bilimsel sorunların çözümü, araştırmalar, gözlemler ve fazlası için kullanılan süper bilgisayarlar ve milyarlarca insanın çığ gibi artan verilerini saklayan veri merkezleri, bazı durumlarda çok enteresan yerlerden yükselebiliyor.

İşte hiç beklenmedik yerlerde kurulmuş olan, bilim kurgu filmlerini hatırlatan 6 veri merkezi.

Arctic World Archive, Svalbard, Norveç

En Şaşırtıcı Yerlerde Kurulan Veri Merkezleri!

Verilerin film üzerinde saklandığı bu veri merkezi, siber saldırılara karşı dayanıklılığıyla övünüyor. Yerin 300 metre altında bulunan merkez, doğal felaketlere ve nükleer bombalara karşı dayanıklı.

Barcelona Supercomputing Center / Centro Nacional

En Şaşırtıcı Yerlerde Kurulan Veri Merkezleri!

Bu devasa süperbilgisayar, İspanya’nın Barselona şehrinde, 19. yüzyılın Torre Girona şapeli altında saklanıyor. MareNostrum 4, Avrupanın en güçlü, bütün dünyanın 13. en güçlü süper bilgisayarı (Avrupanın süperbilgisayarlarda ne kadar geride kaldığının kanıtı).

Yahoo’nun Lockport’u, New York

En Şaşırtıcı Yerlerde Kurulan Veri Merkezleri!

Manhattan’dan aşağı yukarı 560 km uzaklıktaki Lockport, 150 milyon dolar değerindeki Yahoo Compute Coop’a ev sahipliği yapıyor. 2015’te açılan tesis, Niagara Şelalesi’nden üretilen hidroelekrik enerjiyle çalışıyor.

Microsoft’un Project Natick’i, Pasifik Okyanusu

En Şaşırtıcı Yerlerde Kurulan Veri Merkezleri!

Şimdilik yalnızca bir deney olsa da Microsoft, veri merkezlerinin suyun altında olması gerektiğini kanıtlamayı umuyor. Konsept, dünya nüfusunun yüzde 50’sinin kıyıda yaşıyor olmasını temel alıyor ve veri merkezlerinin burada olması gerektiğini öne sürüyor. Böylece hem kablo masrafı hem de gecikme, değerli kara parçalarını harcamadan azaltılıyor.

Utah Data Centre, Bluffdale, Utah

En Şaşırtıcı Yerlerde Kurulan Veri Merkezleri!

“Intelligence Community Comprehensive National Cyber Security Initiative Data Centre” adıyla da tanınmış, 2014’te kurulan bu veri merkezi, Snowden’ın sonrasında çoğu kullanıcının endişeli gözlerle izlediği NSA’e ait. Bu veri merkezinde exabaytlarca veri (bir milyar gigabayt), internet bağlanısı olmaksızın, çevrimdışı olarak saklanıyor.

IceCube Lab, Amundsen-Scott South Pole station, Antarktika

Bu veri merkezi, Güney Kutup’ta parçacık algılayan, patlayan yıldızlardan çıkan nötrinoları, gamma ışınlarını, kara delik çarpışmalarını arayan IceCube Neutrino Observatory’yi destek veriyor. IceCube algılayıcısının üzerinde 5.000 sensör bulunuyor ve her gün 275 atmosferik nötrinoyu algılayabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here