Ana Sayfa Haber Google Accelerated Mobile Pages (AMP) Yakında Tarih Oluyor!

Google Accelerated Mobile Pages (AMP) Yakında Tarih Oluyor!

47 views
0
Paylaş

Bildiğiniz üzere her iyi şeyin bir bedeli vardır. Bu bedel, Google’ın hızlı yüklenen internet sayfalarında normal bir internet bağlantısı yerine, ‘Accelerated Mobile Pages (AMP)’a özel bir URL olarak çıkıyordu karşımıza. Fakat nihayet Google bu süreci daha çok uzatmamaya karar vermiş gibi görünüyor.

AMP Project’in öncülüğünü yürüten Malte Ubl bu hafta yaptığı duyuru ile AMP Cache’in yeni bir versiyonunun tanıtılabileceğini bildirdi. Kısaca özetlemek gerek görülürse; proje ekibi artık, AMP’ın Google Arama ve diğer platformlardaki çalışma şeklini değiştiriyor. Böylece AMP’a özel sayfalar, google.com/amp şeklinde değil, yayıncının kendi internet adresi altında görünecekler. Üstelik bu değişiklik, AMP Cache servisiyle beraber gelen hız ya da kullanıcı gizliliği noktasında herhangi bir etkide de bulunmayacak.

Google Accelerated Mobile Pages (AMP) Yakında Tarih Oluyor!

Malte bir blog gönderisine yazdığı yazıda: “AMP’ı Google Arama’da ilk olarak çalışır hale getirdiğimizde, önemli bir takas yapmak zorunda kalmıştık: Kullanıcıların istedikleri hızı yakalayabilmek için sayfaların yüklenmesini, kullanıcı tıklamadan önce başlatmak zorunda kalıyorduk. Temel itibariyle gizliliğe dönük endişeler nedeniyle sayfanın, yayıncının sunucusundan direkt olarak başlatılması imkansızdı. Bunun yerine AMP sayfalarını Google’ın AMP Cache hizmetinden yüklüyorduk. Fakat bunu yaptığınızda, google.com/amp/ şeklinde bir eki, bağlantıya dahil etmeniz gerekiyordu” diyor.

Google Accelerated Mobile Pages (AMP) Yakında Tarih Oluyor!

Fakat Google artık AMP Cache’in yeni bir sürümü üzerinde çalışma yürütüyor. Buna göre yeni AMP adresleri ‘World Wide Web Consortium’un ‘Web Paketleme’ standartlarına dayandırılarak, AMP adreslerinin diğer internet adresleri gibi görünmeleri sağlanacak. Malte, bu konudaki çalışmaların şimdiye kadar memnuniyet verici şekilde geliştiğini belirterek “Bundan sonraki aşamalar, yeni internet standardını internet tarayıcılarına ve Google AMP Cache’e tüm olarak yüklemeye yönelik olacak” diyor. Amaç, Web Packaging olarak adlandırılan Web Paketleme işleminin oldukça birden fazla tarayıcıda kullanılır hale getirilmesini sağlamak olduğunu belirten Malte, “Temelde yapmaya çalıştığımız şey, mevcut WebKit çalışmasını, Web Packaging’i bünyeye dahil edecek şekilde genişletmek” dedi.

Söz konusu yeni değişikliklerin 2018 yılının ikinci yarısından itibaren kullanıcılara ulaşması bekleniyor. Fakat bu güncellemeden faydalanabilmek için kullanıcıların tarayıcılarını da son versiyona güncellemeleri kaçınılmaz olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here