Ana Sayfa Haber Google Chrome Yükleyici Microsoft Mağazasından Kaldırıldı!

Google Chrome Yükleyici Microsoft Mağazasından Kaldırıldı!

6 views
0
Paylaş

Yeni bir bilgisayar aldığınızda ya da bilgisayarınıza yeni bir işletim sistemi kurduğunuzda ilk yaptığınız şey nedir? Çoğu kişi için bu problemin yanıtı Microsoft’un tarayıcılarından birine girerek Google Chrome’u indirmek olacaktır.

Google, Chrome’u bilgisayara indirmek için farklı bir tarayıcı kullanma ihtiyacını ortadan kaldırmak için Google Chrome Installer(Google Chrome Yükleyici) adında bir uygulamayı Microsoft Store’da yayınladı.

Fakat Google’ın bu zekice hamlesi Microsoft’u yeteri kadar etkilemedi. Yazılım devi, Microsoft Store politikalarını ihlal ettiği gerekçesi ile Google Chrome Installer programını mağazasından kaldırdı.

Google Chrome Installer’ın mağazadan kaldırılması hakkında konuşan bir Microsoft sözcüsü uygulamanın politikalarını ihlal ettiğini, Google’ın Microsoft Store’da yer almak için politikalarına makul bir tarayıcı yayınlaması gerektiğini ifade etti.

Google Chrome Yükleyici Microsoft Mağazasından Kaldırıldı!

Herhangi bir tarayıcının Microsoft Store’da yer alması için Microsoft’un sunmuş olduğu motoru kullanması gerekmektedir. Chrome ise masaüstü uygulamasında Google’ın standart kendi motorunu kullanmaktadır.

Google, bu motor farkının Chrome’un Microsoft Store’da yer almasını engellememesi için mağazaya direkt olarak kendi tarayıcısını değil bir yükleyici uygulaması yayınladı. Fakat zekice düşünülmüş bu uygulama da Microsoft’un yasaklarını aşamadı.

Teknik olarak Google, Microsoft Store politikalarını ihlal etmemiş gibi gözükse de yayınladığı uygulama, Windows 10 S kullanıcıları için bir problem yaratacak. Zira kullanıcılar uygulamayı indirseler de Chrome’u cihazlarına kuramayacaklar.

Elbette ki bu durum rastgele birinin Chrome kullanmasını engellemiş olmayacak. Windows kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu Edge ya da Explorer tarayıcısına girdikten sonra ‘Chrome indir’ yazmaya devam edecekler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here