Ana Sayfa Haber Hack’lenmek İsteyenler İçin Tavsiyeler!

Hack’lenmek İsteyenler İçin Tavsiyeler!

15 views
0
Paylaş

Hack'lenmek İsteyenler İçin Tavsiyeler!

Facebook, Instagram, Snapchat hesabınızın ya da önemli hesaplarınızdan rastgele birinin hack’lenmesini mi istiyorsunuz? Bunun için yapmanız gerekli olanlar çok basit – yalnızca oturup aynı şeyleri yapmaya devam etmeniz yeterli.

Ancak hack’lenmek için daha ayrıntılı bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız, aşağıdaki tavsiyelerimizi gözden geçirmenizi öneriyoruz.

1. Güçlü Bir Parola Kullanmayın

Hesabınıza girmeye çalışan birinin işini kolaylaştırmanın en kestirme yolu, zayıf bir parola kullanmak. İnsanlar ya da makineler tarafından tahmin etmesi basit bir parola, hesabınızı hızlıca saldırganın kontrolüne verebilir.

Kısa parolalar, sözlükteki tek bir sözcüğü kullanıp rakamları ve sembolleri kullanmamak gibi alışkanlıklarınız varsa, hack’lenmeye hazırsınız demektir.

2. İki Adımlı Doğrulamayı Etkinleştirmeyin

İki adımlı doğrulamayı (2FA) bugüne dek duymuş olmalısınız, hatta duymaktan bıkmış olabilirsiniz. İşlevin bu kadar sık anılması sizin iyiliğiniz için. Authy, LastPass Authenticator gibi iki adımlı doğruluğunu sağlama uygulamalarının kurulumu 10 dakikayı geçmiyor. Bu süre size uzun gelmesin. Ele geçen hesabınızı geri getirmek saatlerinizi alabilir, tabi geri alabilirseniz.

3. Bütün Bağlantılara Tıklayın

Renkli, bazı durumlarda alt çizgili olan bağlantılar ne kadar eğlenceliler, öyle değil mi? Sizi internet’in müthiş noktalarına ulaştıran bağlantılara istisnasız tıklamadan edemiyorsunuz. Epostalarda bulunan bağlantılara, sosyal ağlardaki herhangi gönderilerde gördüğünüz bağlantılara, yabancılardan gelen bağlantılara, açılır pencerelerdeki bağlantılara özenle tıklıyorsunuz.

Açılan penceredeki kutucuğa Facebook parolanızı da yazarsanız, hacker’ları pek mutlu edecek görevinizi tamamladınız demektir!

4. “Parolamı hatırla” Kutucuğunu İşaretleyin ve Çıkış Yapmayın

Sitelere oturum açarken görünen “Beni hatırla” kutucuğunu her zaman işaretliyorsunuz. Bir daha parola yazmakla uğraşmak istemiyorsunuz, ne de olsa bir parola yöneticiniz yok ve parolayı her an unutabilirsiniz.

Bunu evinizdeki PC’nizde yapıyorsanız problem olmayabilir yalnız internet kafede, okulda ya da arkadaşınızın evinde yapıyorsanız yeniden düşünün. Parolanızı hatırlayan bir site, hesabınızın bütün kontrolünü basitçe bir başkasına bırakabilir.

5. Eposta Hesabınızın Güvenliğini Ciddiye Almayın

Hesaplarınızın neredeyse hepsi eposta hesabınıza bağlı olmasından eposta hesabınızı ele geçiren bir hacker, diğerlerini de basitçe kendi üzerine alabilir. Bu noktada diğer hizmetlerde kullandığınız iki aşamalı doğruluğunu sağlama bile işe yaramayabilir.

Eposta hesabınız için iki aşamalı doğrulamayı kullanmıyorsanız, güvenlik sorularınızın cevapları başkaları tarafından tahmin edilebilir ise, Google’ın ne işe yaradığı belirsiz güvenlik tavsiyelerinden kaçıyorsanız, hiç tasalanmayın. Yakında hesabınızın bir sahibi daha olacak.

6. Uygulama Sayısını Kısıtlamayın

Uygulamaları sosyal ağlarınızla bağlamak hoş bir şey ve güvenlik açısından sizce hiçbir riski yok. Oynadığınız her Facebook oyunu, kişilerinize, doğum gününüze, iş geçmişinize, kan grubunuza ve fazlasına ulaşabiliyor. Ne kadar uygulamayı hesabınızla bağlarsanız o kadar iyi – hesabınız uygulama bağladıkça daha da kusursuzlaşıyor.

Hangi izni isterse istesin, her şeyi kabul etmek böyle bir şey olsa gerek!

7. Tehlike Sinyallerine Dikkat Etmeyin

Garip hesapları kendi kendine takip etmeye başlamanız sizde tehlike çanlarını çaldırmıyor. Belki de Instagram, yeni kişiler keşfetmenizi istiyordur? Eposta adresinize gelen sıfırlama postaları da hiç şüpheli görünmüyor. Hesabınızdan paylaşılan garip şeyleri gören arkadaşlarınız için endişeleniyorsunuz, zira halüsinasyon görüyorlar!

Hesabınızı koruma altına almayı ufak görmeyin. Bir sorunu başından yakalamak, saldırganı zamanında durdurmanızı sağlayabilir. Şüpheli bir durumla karşı karşıya kaldığınızda parolanızı değiştirmenizde hiç sakınca yok. Ancak bunu yaparken PC’nizin temiz olmasına ve adresi adres satırına kendiniz yazmaya çok dikkat edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here