Ana Sayfa Haber Instagram Uyarı Devrini Başlattı!

Instagram Uyarı Devrini Başlattı!

8 views
0
Paylaş

Instagram Uyarı Devrini Başlattı!

Vahşi hayatı ve titiz doğal bölgeleri güvenliğini sağlamak esasen yeteri kadar zorken, düşüncesiz turistlerin koalalarla ya da yunuslarla çekmek istediği selfie’ler de bu duruma pek yardımcı olmuyor. Bugünden itibaren Instagram, bu tarz içerikleri bulmayı daha zor hale getirecek. Eğer vahşi hayata ya da çevreye zarar verebilecek resimlerle ilişkili hashtag’leri aratırsanız, devam etmenize izin vermeden önce bir uyarı mesajı gösterecek.

Instagram’dan Emily Cain, National Geographic’e şu şekilde diyor: “Instagram kullanıcılarının bu hususta farkındalık kazanması önemli hale geldi. Onları eğitmek için bize düşeni yapacağız.”

Araştırmacıların belirttiğine göre hayvanlar, ormanlardan yasa dışı olarak kaçırılıp kafeslerde tutuluyorlar ve selfie çekmek isteyen turistler için dışarıya çıkarılıyorlar. World Animal Protection’dan Cassandra Koenen, koalalar ve tembel hayvanlar gibi insanların en çok sevmek ya da tutmak istedikleri hayvanların rahatsız edilmekten hoşlanmadığını söylüyor.

Ayrıca, Instagram’da Bonneville Salt Flats gibi yeni tanınmış olan yerlerde çekilen selfie’ler de titiz bölgelere zarar verebiliyor. Bu aşırı ilgi, ya bu bölgelerin kapatılmasına ya da daha turist-dostu hale getirilerek orijinal karakterlerinin yok edilmesine neden oluyor.

Instagram’ın bu uyarı taktiğinin çok da dikkat çekeceğini düşünmüyoruz ama en azından zarar vermek istemeyen ve yalnızca bilgisizliğinden bu hususta rahat davranan insanları durduracağı net. Koenen şu şekilde diyor: “Eğer kullanıcının hareketi duraklatılırsa, en azından bu fotoğrafta yanlış bir şeyler olduğunu anlayabilir ve belki de bunu kendiliğinden beğenip paylaşmamalıyım diyebilir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here