Ana Sayfa Donanım Intel, Güvenlik Açığından Etkilenen İşlemciler İçin Ay Sonuna Kadar Güncelleme Yayınlayacak!

Intel, Güvenlik Açığından Etkilenen İşlemciler İçin Ay Sonuna Kadar Güncelleme Yayınlayacak!

22 views
0
Paylaş

2018’in ilk günleri, Intel için hiç de basit geçmedi. Sektörde şok etkisi yaratan ve Google’ın araştırma ekibi tarafından keşfedilen Meltdown ve Spectre açıkları, korsanların bilgisayar sistemlerini basitçe girmesini sağlıyor. Mobil cihazların da etki altında kaldığı süreç için üreticiler açıklamalar yapsa ve güncellemeler sunsa da problemin fiziksel olması işleri zorlaştırıyor. 

Bu büyük kriz yaşanırken şirketteki hisselerini satan CEO Brian Krzanich, CES 2018 etkinliğinde Intel işlemcilerinin ay sonuna kadar gerekli güvenlik güncellemelerini alacağını bildirdi. Sabah saatlerinde yaptığı konuşmada problemin kökten çözümü için sektörden ve tüketicilerden vakit isteyen CEO’nun konuşmasını aşağıdaki haberimizle size ulaştırmıştık.

İşlemcilerin güncelleme almaya bugünden itibaren başlayıp ay sonuna kadar devam etmesi bekleniyor. Bu hafta %90’nına yazılımları ulaştıracaklarını ileten CEO, kalan %10’luk kısmın ay sonuna kadar güncellemeye kavuşacağının sözünü verdi.

Intel, Güvenlik Açığından Etkilenen İşlemciler İçin Ay Sonuna Kadar Güncelleme Yayınlayacak!

Söz konusu güncellemelerle işlemcilerin %5 ila %30 arasında kapasite kaybına uğraması mümkün. Firma tarafından açıklanan yavaşlatılacak işlemciler listesi aşağıda:

Krzanich, bütün ekibin güvenlik endişelerini ortadan kaldırmak için durmadan çalıştıklarını ifade etti. Intel bu işin altından ne kadar kısa vadede kalkabilirse, o kadar az zarara uğrayacaktır. Umarız bu süre zarfında korkulan gerçekleşmez ve milyonlarca insanın verisi çalınmaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here