Ana Sayfa Haber iPhone’daki Hareketi İçin Google’a Dava!

iPhone’daki Hareketi İçin Google’a Dava!

5 views
0
Paylaş

iPhone'daki Hareketi İçin Google'a Dava!

Kendini “Google You Owe US” (Google, Bize Borçlusun) olarak adlandıran bir grup, açtığı toplu davayla arama devi Google’ı mahkemeye taşıdı.

Grubun iddiasına göre Google, iPhone’daki Safari internet tarayıcısının gizlilik ayarlarına aldırış etmiyor ve reklam hedeflemek üzere internet gezinti bilgilerinizi topluyor. Grubun “Safari Workaround” olarak adlandırdığı bu yol, Google’ın hangi sitelerin hangi sıklıkta ziyaret edildiğini kontrol etmesine imkan tanıyor. İddiaya göre firma bu verileri “DoubleClick Hizmeti” isimli reklam hizmetine satıyor. DoubleClick ise “reklam verenlerin iPhone kullanıcılarının tercihlerine göre hedefleme yapmasına imkan tanıyor”.

Böyle bir dava daha önce 2015’te “Vidal Hall v Google” tarafından açılmış yalnız mahkeme dışında anlaşmayla sonuçlanmıştı. Şimdi ise problemler, yeniden incelenmeye başlandı. Toplu davanın başında tüketici hakları uzmanı Richard Lloyd bulunuyor. Consumers Association and Which? dergisinin eski direktörü olan Lloyd, ünlü hukuk firması Mishcon De Reya tarafından temsil ediliyor.

Dava kullanıcıları büyük ihtimalle zengin etmeyecek yalnız Google You Owe Us’a göre talep edilecek tazminat, cihaz başına 1.000 euro’dan aşağı değil. İngiltere’de beş milyondan fazla iPhone kullanıcısı bulunduğu hesaba katıldığında Google’ın büyük bir ceza alması söz konusu olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here