Ana Sayfa Haber Konum Hizmeti Kapalı Dahi Olsa Google Veri Topluyor

Konum Hizmeti Kapalı Dahi Olsa Google Veri Topluyor

5 views
0
Paylaş

Quartz’ın iddia ettiğine göre, 2017 yılının başlarından itibaren Android telefonlarda, hücresel kule adresleri toplanıp Google’a gönderiliyor. En rahatsız edici kısım ise kullanıcıların konum servislerini devre dışı bırakmış olsalar dahi verilerinin toplanmasına devam edilip internete bağlandıktan sonra bilgilerinin Google’a aktarılıyor olması. Quarts, tüm modern Android telefonların bu güvenlik açığından etkilendiğini ileri sürdü.

Konum Hizmeti Kapalı Dahi Olsa Google Veri Topluyor

Google sözcüsü, “Hücre Kimliği kodlarını mesaj iletiminin hızını ve performansını daha da artırmak için ek bir sinyal olarak kullandık. Ancak, hiçbir zaman Hücre Kimliğini ağ senkronizasyon sistemimize dahil etmedik ve böylece veriler depolanmadan atılmış oldu. Kasım ayı sonunda yapacağımız güncelleme ile bu sorun tamamen ortadan kalkacak.” dedi.

Konum Hizmeti Kapalı Dahi Olsa Google Veri Topluyor

Tek bir hücresel kuleden gelen konum verileri yalnızca cihazın yaklaşık olarak nerede olduğunu gösterir. Bir mobil cihazın konumunu, 400 metrelik bir yarıçap içinde üçgenleme yapmak için birden fazla kuleye ihtiyaç duyulabilir. IP adresi, GPS, kablosuz erişim noktaları ve hücre kuleleri gibi sensörleri kullanarak cihaz konumunu belirlemek için çeşitli teknolojiler bulunuyor. Google, hizmetlerini kullandığınızda gerçek konumunuzla ilgili bilgileri toplayabilir ve işleyebilir.

Yaşanan durum, son birkaç aydır arama devinin sorgulanabilir koşullar altında kullanıcı verilerini toplarken ikinci yakalanışı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here