Ana Sayfa Donanım Mac İşletim Sisteminde Oyun Hayatı Bitti!

Mac İşletim Sisteminde Oyun Hayatı Bitti!

10 views
0
Paylaş

Apple’ın iOS platformunda oyun oynayanların sayısında artış sürerken, MacOS’te durumlar pek iyi değil. Fakat esasen Mac’te oyun oynamak için bir neden olmamıştı bugüne değin. Hayatlarının geri kalan kısmında bilgisayarlarında oyun da oynayabilmeyi dileyenler için bir hayalden öte değildi.

Bununla beraber Apple, geçtiğimiz birkaç yıl süresince Metal adını verdiği grafik API’sini, DirectX ve OpenGL’e rakip olacak oranda geliştirdi. iOS’e özel olarak çıkmıştı fakat, Metal’in en son sürümü (Metal 2) şu anda MacOS High Sierra’nın her kopyasında bulunuyor. Daha sonra Mac oyunculuğuna dair münakaşalar yayılmaya başladı. Metal 2, Mac oyunculuğunun yeni bir çağını mı başlatacaktı? Apple önemli kaynakları ortaya koyarak, oyuncuları mutlu mu edecekti?

Maalesef cevaplar hala hayır, hayır. Mac’te oyunuluk hala ölü durumda. Peki neden?

İlk şüphelimiz OpenGL

Steam istatistiklerinin gösterdiğine göre Windows, oyuncuların her zaman için tercihleri olagelmiş. Dünya’daki bütün Mac sahiplerinin hepsi de oyuncu olmuş olsalar bile (toplamda 100 milyon kadar), aktif Windows 10 kullanıcılarının oluşturduğu potansiyel kitleye göre son derece ufak bir kitleye denk gelir.

Mac İşletim Sisteminde Oyun Hayatı Bitti!

OpenGL, Microsoft’un DirectX’i gibi kuruma ya da şahsa özel bir API değil. Windows, MacOS ve Linux üzerinde çalışan, açık kaynaklı bir grafik platformu. İş görüyor ama DirectX kadar yüksek performans sergilemiyor zira MacOS’in ihtiyaç duyduğu şeyleri karşılayacak kadar donanımlı değil, DirectX’in Windows’a sunmuş olduğu kadar.

Daha da kötüsü, MacOS son çıkan OpenGL sürümüyle da uyumlu değil. MacOS 2010 yılında yayınlanan 4.1 sürümünü kullanıyor. Son sürüm olan 4.6 ise 2017 yılında çıkmıştı. Apple geliştiricileri Metal kullanmaya zorluyor ama işin ucu oyunculara dokunuyor.

İkinci Şüpheli DirectX

DirectX, Microsoft’un on tarih boyunca geliştirmekte olduğu API’lerin birikimine sahip. Bu API’ler, geliştiricilerin yaptıkları oyunları ve programları Windows dünyasına taşımalarına yardımcı oluyor. Grafik işlemlerin bütün ağır yükünü taşıyan bir parçası Windows’un. Bu nedenle de oyuncuların ve geliştiricilerin Windows bilgisayarlara üşüşmelerini sağlıyor.

Çözünürlük seviyesi  1.620 x 1.050 olduğunda ve bütün ayarlar orta seviyeye ayarlandığında, MacOS’te33 fps’lik sürekli bir hızı yakalayabiliyorsunuz. Söz konusu test, AMD Radeon Pro 455 ekran kartı kullanılan 15 inç MacBook Pro’da gerçekleştirilmiş.

Mac İşletim Sisteminde Oyun Hayatı Bitti!

OpenGL’le karşılaştırıldığında örnek olarak Civilization VI’da belirgin bir kazanım olduğunu görüyoruz. Demek ki Metal, açık şekilde avantaj kazanıyor OpenGL’e karşı.

Fakat aynı ayarlarda Windows 10’da 75FPS’lik bir oran elde ediliyor. Yani MacOS’in 2 katı. Tüm bu testler aynı makinede gerçekleştiriliyor. Sonuçlara göre Windows 10’da çalışmanız durumunda iki kat daha çok çerçeve oranı elde ediyorsunuz. Tabii bu da yalnız donanımınızı güçlendirmeniz sonrasında elde edebileceğiniz bir artış demek.

Üçüncü Şüpheli Bootcamp

Bildiğiniz üzere Windows 10’u Mac’te çalıştırmanın en hızlı ve kestirme yolu, Boot Camp kullanmaktır. Windows yükleme işi bir kereliğine aşağı yukarı bir saat kadar süren bir işlemdir. Sonuç itibariyle oyunları daha iyi çalıştıran, ilk çıktıklarında erişme imkanı sunan bir platforma kavuşmuş olursunuz. Her ne kadar Metal, performans anlamında DirectX’i yakalamış olsa da, yeni çıkan oyunları oynamak için günler, hatta aylar beklemek zorunda kalmamak da çok önemli bir kazanç.

Performans farkları ve yayın tarihi sorunları ile Apple, geliştirici ya da oyunculara MacOS’i oyun oynamak için kullanma noktasında sıfır neden sunuyor. Fakat bu böyle olmamalıydı. Sırf oyun oynamak için koca hard diskin bir bölümü diğer bir işletim sistemi tarafından işgal edilmemeliydi.

Suçluyu bulduk

Metal, profesyoneller ve iOS oyunları için işlemciye neredeyse direkt olarak diyebileceğimiz bir erişim imkanı sunacak yapıya sahip. Fakat, DirectX’le rekabet noktasında son derece zayıf kalıyor. Meselenin gölgede kalan taraflarından en önemlisi bu etken. İkinci şüpheli ise Boot Camp. MacOS’in kötü oyun performansı nedeniyle Mac bilgisayarları üzerinde Windows kuran bir topluluğun oluşmasına neden oldu. Apple, Boot Camp’in kullanımını azaltmaya yönelik en ufak bir adım bile atmıyor. Bilakis, daha da uygun bir seçenek haline çeviriyor.

Tüm bunları bir araya getirdiğimizde görüyoruz ki suçlu, Apple’ın bizatihi kendisi! Şüphesiz iOS oyunları MacOS’te sık sık yer alıyorlar. Steam’de de birçok MacOS oyunları var ama daha önce bahsettiğimiz problemler (düşük performans ve Windows’a basit erişim), MacOS’te oyunculuğa karşı güçlü bir argüman sunuyorlar.

Tüm bunlar Apple’ın Mac üzerinde oyun oynama işini kaale almadığını, bundan sonra da almayacağını gösteriyor. MacOS’te oyunculuğun ölmesiyle ilgili birçok neden var ama, işin asıl sorumlusu, Apple’ın kendisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here