Ana Sayfa Haber Mikrodalga da Isıtılan Yumurta Neden Patlar?

Mikrodalga da Isıtılan Yumurta Neden Patlar?

25 views
0
Paylaş

Dilde yaygın yanıklar, kulaklarda yüksek sesli çınlama. Mikrodalgada ısıtılan kabuğu soyulmuş, haşlanmış bir yumurtayı düşünmeden ısırdığınızda başınıza gelecek şeylerden bahsediyoruz.

Çok kaynatılmış yumurtaların mikrodalgalarla pek araları yoktur (ya da bakış açınıza göre, fazlaca iyidir araları). Bir yumurtayı alıp mikrodalgada ısıttıktan sonra (zamanlayıcı çalışmaya devam ettiği esnada patlamadığını varsayarsak) sarsarsanız, patlayarak sıcak balçık yağmuru şeklinde ortalığa saçılması ihtimali son derece yüksektir.

Mikrodalga da Isıtılan Yumurta Neden Patlar?

Peki bu patlama sesi ne kadar güçlü olur? İşte bu bir dava konusu. Ve bu davaya bağlı olarak yapılan bilimsel bir keşfin.

Zamanın birinde Amerika’da bir yerde (ayrıntılara hala vakıf değiliz) adamın biri restauranta gitmiş ve bir yumurta ısırmış. Bu yumurta, mikrodalga fırında tekrar ısıtılmış bir yumurtaymış. Kahramanımız pürüzsüz, bembeyaz yumurtayı ısırıverdiğinde, aniden patlayıvermiş. Vücudunda ciddi yanıklar oluşan adam, restaurantı suçlayarak, görünür yaraların haricinde patlamadan kaynaklanan ses nedeniyle işitme kaybına da uğradığı iddiasıyla dava açmış.

Peki bir yumurta neden patlar?

Eğer patatesi soymadan mikrodalgaya koyarsanız, patatesin kabuğunun altındaki buhar basıncı artarak, patlamasına yol açabilir. Araştırmacıların ifadelerine göre bir patlamanın kolay mekanizması bu. Tıpkı alev alan el bombasının dış kabuğunu parçalayarak patlaması gibi.

Mikrodalga da Isıtılan Yumurta Neden Patlar?

Fakat soyulmuş bir yumurtanın patateste olduğu gibi yüksek gerilme gücüne sahip bir kabuğu bulunmuyor. Yumurta kabuğu, yüksek dereceli dahili buhar basıncına karşı yeteri kadar güçlü değildir. Yumurtanın kabuğuyla beyazı arasında bir zar bulunur. Bu zar basıncın birikmesine yol açabilir ama kabuğunu soyduğunuzda bu zar da gider. Buna rağmen soyulmuş yumurtalar patlamaya devam ederler.

Bu noktada araştırmacılar alternatif bir açıklama getiriyorlar.

Yumurtanın sarısı, çevresindeki sudan çok daha süratli şekilde ısınır. Belki de ufak su birikintileri proteinler içinde hapsolarak, yüksek ısıya erişiyorlardır.

Normal hava basıncında bu birikintiler genişleyerek, buhara dönüşürler. Fakat yumurta içerisinde çevrenin baskısı nedeniyle sertlen proteinler, ısının artmasına rağmen bu birikintilerin sıvı halde kalmalarına neden oluyor olabilirler.

Fakat bu birikintilerden birini sarsarak genişlemesini sağladığınızda, su molekülleri boşluğu doldurmak için akın ederler. Genişleme olur, etrafı saran dokuyu parçalar ve diğer birikintilerin de eş zamanlı olarak faz değişimine uğramalarını sağlarlar. Sonuçta ortaya çıkan kolektif balon patlaması yumurtayı zerrelerine ayırarak, basınç altında gerçekleşen tipik bir patlamayı andırırcasına parçaların etrafa saçılmasına neden olur.

Araştırmacıların yazdıkları yazıda bu patlama olayı için yaptıkları tanımlama ise şu şekilde:

“Bir gözlemciye göre yumurta patlamış gibi görünür. Fakat bu durumu ‘aşırı ısınmış suyun hızla kaynaması fenomeni’ olarak tanımlamak, daha doğru olacaktır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here