Ana Sayfa Haber MinION, Sadece Birkaç Dakika İçerisinde DNA’dan Kimlik Tespiti!

MinION, Sadece Birkaç Dakika İçerisinde DNA’dan Kimlik Tespiti!

15 views
0
Paylaş

DNA, kişiyle ilgili birden fazla bilgiye sahiptir ama, genetik sırların derinine dalabilmek için analiz edilmesi gerekmektedir. Bu da son derece masraflı bir prosedürü gerektirir.

Fakat şimdi kolay bir kan testi ile birkaç dakikada kimliğiniz açığa çıkarılabiliyor artık. Columbia Üniversitesi ve New York Genome Center’da bulunan araştırmacıların geliştirdikleri yeni bir program, ucuz bir dizileme aracı ile eşleştirildiğinde, büyük bir felakete ya da cinayete kurban giden şahısların kimlik tespitini yapabiliyor.

MinION, Sadece Birkaç Dakika İçerisinde DNA’dan Kimlik Tespiti!

Yeni teknik, cep telefonu büyüklüğünde, MinION adı verilen bir cihaz kullanılarak DNA analizi yapmak için standart bir teknik sunuyo.

Projeye yön veren araştırmacı Sophie Zaaijer “MinION anlık olarak DNA’yı okuyor ve okunan DNA hemen yorumlanıyor” diyor.

Bu yazılımın bilim kurgu kullanımı açısından en çok kullanılabileceği alanlardan biri, cinayet senaryolarının yaşandığı durumlar olabilir. Araştırmacılar açısından en çok işe yarayacak bir kullanım alanı ise, yapılan çalışmaların daha sonra aynen tekrarlanmalarına önleyen hücre hatlarının yanlış etiketlenmesi ya da bozulması gibi durumların gerçekleştiği kanser deneyleri olacaktır. MinION bu deneylerde yanlış verilerin belirleme edilmesini sağlayabilir.

MinION, Sadece Birkaç Dakika İçerisinde DNA’dan Kimlik Tespiti!

Zaaijer “MinION’ı kullanarak direkt olarak uygulanabilir sonuçlar elde etmek için bir uygulama geliştirdik. Yaptığımız çalışma, rutin hücre hattı doğrulaması için kullanılan standart laboratuarlara bir ekleme olarak kullanmak mümkün. Böylelikle mevcut koşullarda dizileme ve sonrasında sonuçları elde etme işlemlerinde geçirilen uzun sürelerin çok daha kısaltılması sağlanarak, hızlı sonuçlar elde edilebilir” diyor.

eLife isimli dergide geçtiğimiz ay yayınlanan bir makaleye göre yeni yöntemle üç dakika gibi kısa bir süre içerisinde kimlik belirlenmesi yapılabiliyor. Zaajer’e göre bu süre değişkenlik gösterebilecek olmakla beraber, MinION’ın DNA okuma süresinde yapılan geliştirmeler sonrasında daha da kısalabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here