Ana Sayfa Donanım Nvidia’nın, Gerçekçi Videolar Oluşturan Yapay Zekası!

Nvidia’nın, Gerçekçi Videolar Oluşturan Yapay Zekası!

5 views
0
Paylaş

Merhaba Matrix! Biz hapı yuttuk, hani şu mavi olanı.

Nvidia bilinen gerçekliğe karşı açtığı savaşta gelip gelmek üzere. Şirket geçtiğimiz aylarda gerçekçi dokulara sahip sanal insan görüntüleri oluşturabilen bir yapay zeka yazılımını tanıtmıştı. Şimdi ise hava durumunu değiştiren, geceyi gündüze çeviren ve bunu gerçek videolar üzerinde uygulayan olağanüstü bir yazılımı daha gün yüzüne çıkarttı.

Ellerindeki kartları yavaş yavaş masaya koymaya bayılan Nvida’nın bu tavrı, bundan aşağı yukarı 20 yıl önce bir hayal dünyası olan Matrix evrenine girişimiz için önemli adımlar sayılabilir. O teknolojilere hala çok uzak olsak da, hızlıca önemli başarılara imza atılıyor.

Firmanın araştırmacıları gerçek videolar üzerindeki gereçleri, onlardan daha gerçekçi bir şekilde değiştiren yazılıma dair birkaç video yayınladı. 

İlk videoda tamamiyle karla kaplı bir şehre bahar geldiğini görüyoruz. Soldaki gerçek video, sağdaki ise yazılımın ürettiği:

İkinci videoda gündüz kaydedilen orijinal içeriğin gece çekilmiş sürümü ile karşı karşıyayız:

Son olarak bir leoparın yüzündeki beneklerin kaybedildiği ve onların birer ev kedisine dönüştürüldüğü sonuçları görüyoruz:

Bu videodaki her aşamada ekrana 12 farklı görsel geliyor. Bu resimlerde leoparların olduğu görüntüler gerçek, ev kedilerinin olduğu görüntüler ise tamamiyle yapay zekanın ürünü.

Makine öğrenimi yöntemi yardımıyla gerekli materyaller yazılıma sunulduktan sonra bu sonuçları elde etmek için insan müdahalesine gerek kalmıyor.

Bilgisayarlar ve bundan dolayı yazılımlar her geçen gün bilinen gerçekliği kırıp kendi gerçekçiliklerini yaratmaya başlıyorlar. Yaşanan teknolojik sıçramalar öyle büyük sonuçlar veriyorlar ki, ürkmemek elde değil doğrusu. 

Bizi nasıl bir dünyanın beklediğini görmek heyecan verici olsa da yapay zekaların yarattığı dünyalar, insanlığın hiç de hazır olmadığı bir koasa kurban gitmesine yol açabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here