Ana Sayfa Haber Samsung’un 100 Km Hızla Giden Tren Üzerinde Yaptığı 5G Denemesinde 1.7Gbps Hıza...

Samsung’un 100 Km Hızla Giden Tren Üzerinde Yaptığı 5G Denemesinde 1.7Gbps Hıza Ulaşıldı

5 views
0
Paylaş

KDDI ve Samsung Electronics, 100 km süratle hareket eden bir trenin üzerinde 5G sunumunu başarılı bir şekilde tamamladı. Yolculuk esnasında iki istasyon arasındaki mesafe, aşağı yukarı 1.5 km civarındaydı. Sunum sırasında her iki firma da 1.7Gbps hızına erişmeyi başardılar.

5G sunu testleri 17 Ekim ile 19 Ekim tarihleri arasında Japonya’nın Saitama şehrinde gerçekleştirildi. Testi gerçekleştiren Samsung ticari kullanım öncesi uçtan uca 5G çözümü kullandı. Söz konusu çözüm bir adet 5G router (CPE), radyo erişim ünitesi (5G Radyo), sanallaştırılmış RAN ve sanallaştırılmış çekirdek içeriyor. Uydu-Yer hattı  ve iletim hattına ek olarak gövdeye entegre olunmuş CPE üzerinden trene monte edilen kamera ile çekilmiş  8K’lık ve 4K’lık birer video indirildi. Aynı videoların karşı servera yüklenmesi de yapılabildi.

Samsung ve KDDI 5G milimetre dalga performansını farklı durumlar için sunmak üzere beraber yakın bir çalışma gerçekleştirdiler. Bu ortamlar arasında bunun yanı sıra çok hücreli veri teslimi sunumu da yer alıyor. Şubat ayında yapılan bu sunumda cihaz, Tokyo’nun kalabalık caddelerinde hareket eden bir araca monte edilmişti. Eylül ayında yapılan diğer bir testte ise cihaz, Kore’nin Yongin şehrinde 200km/h hızla giden bir yarış arabasına takılmıştı.

Samsung Electronics’in Ağ İşletmeleri başkanı Youngky Kim yaptığı açıklamada: “5G’nin sahip olduğu potansiyel, günlük hayatımızın görüntüsünü dönüştürebilecek yeterli güce sahip. Bugün KDDI ile gerçekleştirdiğimiz sunu,  yaptığımız ortak çalışmanın bir ürünü. Yeni nesil şebeke sistemlerini keşfetmek için bu tip çalışmaları takip etmeye devam edeceğiz. Bu çalışmalar bunun yanı sıra farklı spektrumlar ve teknolojilerin yanısıra yeni iş modellerini ve programları da kapsayacak” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here