Ana Sayfa Haber Satürn’ün Uydusundaki Yaşam SELFI İle Keşfedilecek!

Satürn’ün Uydusundaki Yaşam SELFI İle Keşfedilecek!

12 views
0
Paylaş

Satürn, bizden minimum X kilometre uzaklıkta bulunan, dev ve halkalarıyla göz kamaştıran bir gezegen. Vahşi atmosfer şartlarının altında neler dönüyor tam anlamıyla bilemesek de 20 yıl süren Cassini görevi, bize onun ile ilgili çok şey sundu. Nisan ve Mayıs 2017, Satürn’den bugüne kadar elimize ulaşan en iddialı verileri aldığımız dönemdi.

Özellikle uydularından birisi ile ilgili: Enceladus!

Satürn’ün Uydusundaki Yaşam SELFI İle Keşfedilecek!

Araştırmacılar, Satürn’ün ufak ayı Enceladus’un buzdan kabuğunun altında hayatın var olabileceğinden şüpheleniyorlar. Çünkü altında, ikinci katman olarak derin bir okyanus var. Bu derinliği aklınız almayabilir, zira bahsedilen mesafe aşağı yukarı 65 kilometre.

NASA, Satürn ayı Enceladus’da yaşam belirtileri avlamak için SELFI adını verdiği özel bir teknoloji geliştiriyor. Robotik cihaz tamamiyle insansız olacak ve son teknoloji radyo sinyalleri alışverişine makul olarak tasarım edilecek.

SELFI’nin gideceği yer, Enceladus’un 65 kilometrelik suyu aşıp, yüzeydeki 5 kilometrelik buzu kıran gayzer patlamalarının olduğu Güney Kutbu:

Satürn’ün Uydusundaki Yaşam SELFI İle Keşfedilecek!

Enceladus’un geyzerlerinden gelen mineraller, bilim insanlarının kimyasal izlerin peşine düşmesini sağlayacak. Böylece SELFI, kalın buz tabakasının altındaki derin dünyayı anlamaya çalışacak. Buradan alınacak örnekler, Dünya dışı yaşamın ilk kanıtı olabilirler.

SELFI, dış güneş sistemi içindeki diğer buzlu cisimler üzerinde de kullanmak mümkün bir yapıya sahip. Bilindiği üzere, yaşam için güneş ışığı şart değildir. Dünya’nın derin okyanuslarında yaşayan canlılar ise bunun en güçlü kanıtları. Bilim insanları, Encaladus’taki muhtemel yaşamın izlerini aramak için resmi bir girişim başlatmış oldu.

Gelişmeler ve detaylar ortaya çıktıkça sizlere bildirmeye devam edeceğiz, takipte kalın 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here