Ana Sayfa Haber Şifrelerle İlgili Gerçekler, İlginç!

Şifrelerle İlgili Gerçekler, İlginç!

9 views
0
Paylaş

Şifrelerle İlgili Gerçekler, İlginç!

Her ne kadar şifreler ile ilgili birçok uyarı yapılıyor ve öneriler sunuluyor olsa da, şifre yönetimi insanlar için halen çok zor bir çaba gibi görünüyor. Onlarca alışveriş sitesi ve uygulamanın istedikleri şifreler, insanların yeni şifre bulmak için uğraşmaları ve bir şekilde bu şifreleri saklayarak korumalarını gerçekten de zor.

Bu yüzden de anketler, derli toplu bir şekilde eski şifre alışkanlıklarının kaybolmadığını gösteriyor. Örneğin 2016 yılının en yaygın şifrelerinin başında “123456” gelirken, “123456789” da hafife alınmayacak kadar tanınmış.

İnsanların şifre alışkanlıkları konusu ile ilgili araştırma yapan EPC Group da, enteresan gerçekleri gün yüzüne çıkardı. Geçtiğimiz ay içerisinde ankete katılan 600 kişinin %37’den fazlası, şifrelerini yalnızca bir site onları uyardığı zaman değiştirdiklerini söylemiş.

Katılımcıların %11’i, aynı şifreyi ya da aynı şifrenin bir türevini en azından yedi yıl boyunca kullandıklarını söylüyor. Bu sayıların bu kadar düşük olması ise muazzam olan bir diğer ayrıntı. Ancak son yıllardaki hack ve siber saldırı haberlerinin yaygınlaşması, bu durumda bir faktör olabilir.

Bir diğer dikkat çekici bulgu ise cinsiyetlerin şifre tercihine farklı yaklaşımları. Örneğin erkekler “password” (şifre) kelimesini şifreleri olarak kullanmaya 2.8 kat daha yatkınlar. Kadınlar ise biraz daha farklı bir yaklaşım sergileyerek, şifreleri olarak sevgililerinin ismini kullanmaya 1.3 kat daha yatkınlar.

Katılımcıların %22’si giriş yaptıkları her site için aynı şifreyi kullandıklarını söylüyor. %44’ü ise genelde aynı şifreyi kullandıklarını belirtiyor. Sadece %14’lük bir kısım ise her site için farklı bir şifre oluşturduklarını söylüyor…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here