Ana Sayfa Haber Tasarruflu Ampullerin Ne Kadar Tehlikeli Olduğunu Gösteren İbretlik Olay

Tasarruflu Ampullerin Ne Kadar Tehlikeli Olduğunu Gösteren İbretlik Olay

6 views
0
Paylaş

Öncelikle aşağı yukarı 2 yıldır Facebook ve aynısı sosyal medya ağlarında paylaşılan, 10 bine yakın da paylaşım alan mesaja bir bakalım:

‼Bir öğretim görevlisinin başından geçenler‼

Eşim kazara enerji tasarruflu 8 ampulün bulunduğu kutuyu yere düşürünce bütün cam parçaları tuzla buz olup çevreye saçıldı. İlk iş, ayaklarına batmasın diye köpeklerimizi ortamdan uzaklaştırdık. Ben ise tüm düşüncesizliğimle alelacele büyük parçaları çıplak elle toplayarak çöpe attım ve hemen sonrasında elektrik süpürgesiyle ufak parçaları temizledim. Sorun çözülmüştü. Ya da ben öyle sandım… (Bilim insanı falan fark etmiyor, bazı durumlarda boş bulunup olmadık yanlışlar yapabiliyor insan.)

Aradan birkaç saat geçtikten sonra nefes alma zorluğu başladı. Anaflaktik şok belirtileri yaşıyordum. Geç de olsa anlamıştım ki ampulde bulunan gaz halindeki cıva, solunum sistemimi felç etmek üzereydi.

Tasarruflu Ampullerin Ne Kadar Tehlikeli Olduğunu Gösteren İbretlik Olay

Süratle en yakın hastanenin acil servisine attık kendimizi. Giriş işlemlerinin sonrasında acil hekimi belirdi. Eller cepte beni tepeden tırnağa süzdükten sonra, neler olduğunu anlatmama müsaade etmeden “Eşinizle kavga mı ettiniz?” diye sordu. Yükselen tansiyon, solunum bozukluğu, eşimdeki korkudan kaynaklanan gerginlik sayın doktorumuzda çok anlamlı bir teşhise ve tedavi kararına neden olmuştu:

Anksiyete atağı geçiriyor, sakinleştirici verin! Ben iyice yavaşlayan solunumumla kendimi kaybetmeden eşimin bağırdığını duydum: “Zehirlendi, nefes alamıyor, dudakları ve tırnakları morardı; ölüyor, ne anksiyetesi? Ne şekil hekimsiniz?” Gerisini hatırlamıyorum.

Gözümü açtığımda etrafımda 5 doktor, 4 hemşire, yüzümde de oksijen maskesi vardı. Nihayet doğrular anlaşılmış, teşhis konulmuştu: Kırılan ampullerdeki zehirli gazı soluyarak zehirlenmiştim. En yaşlı olan doktor, elimi tutarak konuşmaya başladı: “Bakın çok ciddi bir sağlık problemiyle karşı karşıyasınız. Enerji tasarruflu ampuller aslında çok ciddi sağlık sorunu oluşturan baş belalarıdırlar.

Kırıldığında elinizle dokunmayacaksınız.
Derhal pencereleri açarak havalandıracaksınız.
Havalandırmanın sonrasında elektrik süpürgesi katiyen kullanmayacak, cam kırıklarını fırça ve faraşla toplayacaksınız…”

Dinlerken utandım gerçekten. Kendi kendime “Biliyordum bunları ama nasıl yaptım böyle bir hatayı?” diye düşündüm. Akciğer fonksiyon testleri ve diğer kan testlerinin sonrasında taburcu edildim. Hakikaten bugün sağlığıma kavuştuğum için çok şanslıyım. O günden bugüne halkı bu hususta bilinçlendirmek için elimden geleni yapıyorum.”

Tasarruflu Ampullerin Ne Kadar Tehlikeli Olduğunu Gösteren İbretlik Olay

2008 yılında bir sağlık dergisinde yayımlanan makaleye göre evlerde kullanılan tasarruflu ampullerde 3 ila 5 miligram arasında cıva bulunuyor. Bu sayı, 500 miligram cıva içeren eski tip termometrelerle kıyaslandığında son derece düşük kalıyor. Fakat Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı’nın (EPA) aktardığı bilgilere göre tasarruflu ampuller, kırıldıktan sonra solunması durumunda tehlikeli olabilecek cıva buharı ortaya çıkıyor. Dünya Sağlık Örgütü de (WHO) kendi resmi websitesinde, tasarruflu ampullerin içerdiği cıva nedeniyle kırıldığı zaman tehlikeli olabileceği uyarısında bulunuyor.

Jackson State Üniversitesi araştırmacılarının 2011 yılında yaptıkları bir çalışmaya göre kırılan bir tasarruflu ampul, 24 saat boyunca dokunulmadan olduğu yerde bırakıldığında 0.04 ila 0.7 miligram arasında cıva salıyor. 

Peki evinizdeki tasarruflu ampul kırıldığında ne yapmanız gerekiyor?

Önce odayı havalandırın, odadaki insanları ve hayvanları odadan çıkardıktan sonra içeriye kimsenin girmesine izin vermeyin (15 dakika boyunca)
Elektrik süpürgesini katiyen kullanmayın
Parçaları sert kağıt ya da kartonla, elinize değmeyecek şekilde toplayın
Küçük parçaları ve tozları toplamak için kesinlikle bir bant toplayın
Temizlediğiniz parçaları evinizden ya da bulunduğunuz yerden dışarı çıkarın
Tüm bu işlemlerden sonra ellerinizi yıkayın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here