Ana Sayfa Haber Televizyonda Bile Ne İzlediğimiz Dinleniyor!

Televizyonda Bile Ne İzlediğimiz Dinleniyor!

17 views
0
Paylaş

The New York Times’ın haberine göre Google Play’de bulunan, Google 250’den fazla oyunun belli bir tip yazılımı içerdiğini, bunun yardımıyla kullanıcıların TV izleme alışkanlıklarını izlediğini belirtiyor. Bu programlar, Alphonso isimli firma tarafından üretilen yazılımı kullanıyor ve bu program bilhassa TV şovları, reklamlar ve filmlerdeki belirli ses sinyallerini takip edebilmek için akıllı telefonun mikrofonunu kullanıyor. Alphonso, sesleri belirlemesinin sonrasında Shazam’ı kullanarak bu ses parçalarını tanımlıyor ve toplanan tüm bu veriler reklamlarını hedeflerine daha iyi ulaştırmaları için reklamcılara satılıyor.

Televizyonda Bile Ne İzlediğimiz Dinleniyor!

Çoğu uygulama açıklama bölümüne bu tarz uygulamanın varlığını belirtmiyor, “daha fazla oku” butonuna tıklanıldığında erişilen bölüme yerleştiriyor. Eğer başlangıçtaki uyarıyı gözden kaçırırsanız, uygulamayı bir kez açtıktan sonra nasıl bir işin içine girdiğinizi fark etmeniz için geç olabilir.

Televizyonda Bile Ne İzlediğimiz Dinleniyor!

Hatta bu iddianın doğruluğunu gözlemlemek amacıyla, deneme yapmak için Imobile Game Studios’un Endless 9*9 puzzle oyununu indirilmiş. Uygulamanın yüklenmesi sırasında konum ya da mikrofon erişimi için izin istenmemiş.

Belirtilene göre bu uygulama, TV hakkında içerikleri ve reklamları göstermek amacıyla, TV izleme detaylarını izlediğini ifade ediyor. Ancak bu bilginin yalnızca oyunun ayarları içinde yer aldığının altı çiziliyor. Kullanıcıların yüklemeden önce rızası alınmıyor.

İlk Dinleme Olayı değil

Tabi ki bu, bir firmanın akıllı telefon mikrofonlarını dinlediği için eleştiri altında tutulduğu ya da suçlandığı ilk durum değil. Geçtiğimiz yıl FTC, Silverpush yazılımını kullanan 12 geliştiriciye uyarıda bulunmuştu. Silverpush yazılımı, benzer bir şekilde kullanıcıların izleme alışkanlıklarını takip ediyordu yalnız bu hususta kullanıcıları bilgilendirmiyordu. Bu yılın başlarında da Vizio, FTC ve New Jersey’e 2.2 milyon dolar bedel ödemesi gerekmişti.

Uygulama İndirirken Dikkatli Olun

Telefonun mikrofonuna erişim izni isteyen yüzlerce oyun Play Store’da yer alıyor. Bir oyun şayet müzikal unsur içermiyorsa, böyle bir talepte bulunması çok normal değil. Bu tip oyunlar genelde sizi dinlemek için bu izni istiyor olabilir, şayet bu veri paylaşımından rahatsız olan taraftaysanız dikkat edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here