Ana Sayfa Haber Trusted Platform Module (TPM) Nedir?

Trusted Platform Module (TPM) Nedir?

85 views
0
Paylaş

TPM program ve donanım güvenliği alanında çalışanların yakından tanıdığı bir teknolojidir. Basitçe anlatmak gerek görülürse anakart üzerinde bulunan ve sökülmesi mümkün olmayan bir yongadır. Bu yonga kullanıcı bilgisayarında bir şifreleme prosedürü yaptığında, kaydettiği benzersiz şifrelerin tamamı ya da bir bölümü TPM üzerine yazılır. Bu şifrelere bir başkasının ulaşması zahmetlidir ve böylece kişinin güvenle şifreleme yapması sağlanır. Lehimli bir yongadır ve yalnızca var olduğu anakart üzerinde çalışacaktır. Zorla sökülerek farklı bir anakarta lehimlense dahi içerisinde bulunan şifrelere erişilmesi mümkün değildir.

TPM tarafından şifrelenmiş anahtarlar bulunduğu bilgisayarlarda sadece o TPM tarafından çözülebilirler. Bu işleme kaydırma ve bağlama denir. TPM’de bulunan bir ana kaydırma anahtarı vardır. Bu anahtara depolama kökü anahtarı adı verilir. TPM’ye sahip olan bilgisayarlar belirli ölçütlere bağlı anahtarlar da oluşturma şansına sahipler. Oluşturdukları bu anahtarlar, ölçümler sırasındaki değerlere sahip olduğunda TPM kaydırmaz. Buna mühürleme denir.  Mühürlenmiş bir anahtarı açabilmek için makul donanım ve program koşulları ile karşılaşıncaya kadar açılmaz. TPM komutları gerçekleştirmek için kendi devrelerini ve sistemi kullanmaktadır. Bu nedenle sistemin genelinde olabilecek program açıklıklarından etkilenmez.

Trusted Platform Module (TPM) Nedir?

TPM yongaları günümüzde Intel, Infineon, Toshiba ve Atmel firmaları tarafından üretilmektedir. Microsoft tarafından yayınlanan BitLocker çalışmak için TPM yongasına ihtiyaç duyar. Windows 8.1 ve Windows 10’da bulunan cihaz şifreleme özellikleri de TPM yongası olmadan çalışmayacaktır. Bu şifrelemelerde kullanılan benzersiz anahtarlar kendilerini TPM üzerine saklamaktadır. Eğer kullanıcılar şifreli bir sürücüyü farklı bir anakarta takmak isterse uzun bir kurtarma anahtarına ihtiyaç duyacaktır.

Bilgisayarımda TPM yongası var mı, diye merak ediyorsanız;

Başlat >> Çalıştır satırına tpm.msc yazarsanız bilgisayarınızın size bunun cevabını verecektir.

Trusted Platform Module (TPM) Nedir?

TPM yongaları genelde anakarta lehimli bir şekilde satılmaktadır. Ancak anakartınızda TPM yongası yoksa ve siz TPM yongası yerleştirmek istiyorsanız anakartınızın TPM yongası için uyumlu anakart olmasından emin olmanız gereklidir. Güvenliği sağlamak amacı ile sık sık tercih edilse de TPM sadece program olarak sürücüleri şifreler.

TPM modülleri ulusal güvenliğe tehdit olabileceği kanaati Çin, Rusya ve Kazakistan gibi bazı ülkelerde yasaklanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here