Ana Sayfa Haber Üzüldüğü Anda iPhone Zil Sesi Çıkaran Papağan

Üzüldüğü Anda iPhone Zil Sesi Çıkaran Papağan

9 views
0
Paylaş

Papağanlar, doğanın en akıllı kuş türlerinden birisidir. Özellikle sultan papağanları, hayatlarında yalnızca bir kere duydukları sesleri bile uzun zaman sonra taklit edebilirler. Beyinlerindeki gizem ve bu yeteneği nasıl kontrol ettikleri ise hala tam anlamıyla çözülememiştir. Bir teoriye göre bu sesleri bilinçli bir şekilde ve sonuçlarına şartlanarak yaparlar, diğer bir teoriye göre tamamiyle bilinçsizlerdir.

Her ne olursa olsun insanlara uzun uzun yıllardan beri dikkat çekici gelen bir durumdan bahsediyoruz. Vimeo kullanıcısı Ben Plumier, iPhone ile klasikleşen zil sesini kusursuz şekilde taklit etmeyi başarabilen bir papağana sahip. Muhtemelen bunu yalnızca yazı şeklinde okusanız inanmak oldukça güç olacaktı. 

Üstelik bu papağan iPhone zil sesini bir şeylerden rahatsız olduğunda ya da üzüldüğünde taklit ediyor:

Pluimer’e göre kuş, evdeki insanların ayakkabılarını giydiklerini gördüğünde ya da evden çıkarlarken üzülüyor. Bir süre sonrada iPhone zil sesini birebir olarak taklit etmeye başlıyor. Hatta bu artık onun için bir ritüel haline dönüşmüş durumda. 

Olay dışarıdan son derece matrak gözükse de böyle bir yeteneğe sahip olan canlılar bizi her zaman heyecanlandırmalı. Gidenin arkasından ağıt yakan papağanının bilhassa iPhone zilini taklit etmesi, teknolojinin geldiği son noktayı da gösteriyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here