Ana Sayfa Haber WhatsApp’ın Otomatik Medya İndirmesi Nasıl Kapatılır?

WhatsApp’ın Otomatik Medya İndirmesi Nasıl Kapatılır?

26 views
0
Paylaş

WhatsApp kullanıcılarının en çok muzdarip olduğu konulardan biri, istenmeyen verilerin indirilmesidir. Telefonunuza gönderilen bu medya parçalarını indirip, dahili hafızanıza zorla kaydetmesi uygulamanın en sevilmeyen davranışıdır. WhatsApp, kullanıcılarına ilk ayar olarak kendiliğinden bütün bu verilerin telefonuna kaydedilmesini sağlamaktadır. Bizde bu sorunun çözümünü bilmeyen arkadaşlarımız için bu bilgiyi paylaşıyoruz.

Çoğumuz illaki bulunmak istemediğimiz arkadaş grubu, iş grubu, oyun grubu vs. gruplara dahil olmuşuzdur. Bu gruplarda ise, diğer kullanıcıların göndermiş olduğu resim, video ve ses medyaları kendiliğinden, biz istemesekte telefonumuzun belleğine transfer edilir. Bunun sonucunda ise, hem telefonumuzun belleği fazlasıyla kullanılmış olur, hem de AKN gibi sınırlamaların bulunduğu internet dünyasında büyük bir veri harcaması gerçekleşir. Ancak bütün bunların karşısına geçmenin bir yolu var.

  WhatsApp'ın Otomatik Medya İndirmesi Nasıl Kapatılır?

Yapmanız gerekli olanlar son derece kolay, WhatsApp uygulamasına girdikten sonra sağ üst köşede bulunan üç noktaya tıklayıp “Ayarlar” bölümüne giriyoruz. Ayarlardan “Veri ve Depolama Alanı Kullanımı” bölümüne giriyoruz. Ekranın en alt bölümünde “Ağ kullanımı” bölümünde neyin ne kadar kullanıldığı hakkında bir istatistik bulacaksınız. Buradan en çok veri kullanımı gerçekleştiren medyaları görebiliyoruz. Bu istatistik sonucunda bir önceki sekmeye dönüp ayarlamaları yeniden yapıyoruz.

Medyayı otomatik indir bölümünde mobil veri kullanımında ve Wi-Fi’ya bağlı durumdayken gibi seçeneklere girip ayarlamaları yapıyoruz. Tavsiyemiz iki bölümde de bütün seçenekleri pasif duruma getirmenizdir. Bu sayede, size gelen bütün medya içeriklerini kendiniz manuel olarak onaylayıp, indirme prosedürünü gerçekleştirebilirsiniz. Yapacağınız bu ayarlamaların, hem telefonunuzun hafızasını, hem de internette kullandığınız veri bakımından sizi son derece rahatlatacağını düşünüyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here