Ana Sayfa Haber Wikipedia: O Makaleler Değişti, Erişim Yasağı Neden Hala Var?

Wikipedia: O Makaleler Değişti, Erişim Yasağı Neden Hala Var?

20 views
0
Paylaş

Wikipedia’nın da bağlı olduğu Wikimedia Vakfı Başkanı olan Katherine Maher, ülkemizdeki resmi makamları rahatsız eden ve bu sebeple 8 aydır erişim engeline neden olan makalelerin değiştirildiğini açıkladı. Buna rağmen erişim engelinin hala devam ettiğini belirten Maher, “Türkiye’deki otoriteler bu makalelerin son halini incelememiş olabilir. Erişim yasağının hâlâ neden devam ettiğinden emin değiliz” ifadelerini kullandı.

Wikipedia: O Makaleler Değişti, Erişim Yasağı Neden Hala Var?

29 Nisan 2017’den itibaren Wikipedia’ya erişim engelinin bulunduğunu ve bunun bir an önce kalkmasını umut ettiklerini belirten Maher, “Türkçe Wikipedia 300 bin makale içeriyor. Umarım Türk kullanıcılarımız içerik yaratmaya devam eder ve bu sayı milyonları bulur. Ben Türkiye’de çok vakit geçirdim ve ülkenizi çok seviyorum. Çok zengin bir tarihe ve kültüre sahip olan Türkiye’nin Wikipedia’da temsil edilmesini çok isterim. Ama site engellenirse bu içeriği sağlayacak yazarlarımız engellenmiş olacak. Türkçe’deki en büyük bilgi kaynaklarından biri olan Wikipedia’nın yeniden erişime açılacağı günü iple çekiyoruz.” dedi. Maher, son olarak Anayasa Mahkemesi’nin erişim engeli konusu ile ilgili vereceği kararı beklediklerini ifade etti.

Hatırlarsanız Wikipedia’yla ilgili ülkemizdeki yetkili isimler, söz konusu makalelerin değiştirilmesi durumunda erişim yasağının kaldırılacağına yönelik söylemlerde bulunmuşlardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here