Ana Sayfa Donanım Windows 10 Açılış Parolası Nasıl Kaldırılır?

Windows 10 Açılış Parolası Nasıl Kaldırılır?

20 views
0
Paylaş

Windows 10 işletim bilgisayarınızda bulunan sistem açılış parolasını kaldırmak istediğinizde yapmanız gerekenleri sizler için derledik. Öncelerde kullanıcı hesapları bölümünde bulunan bu ayar Windows 10 birinci yıl güncelleştirmesiyle kendini gizlemişti.

Windows 10 açılış parolasını kaldırma prosedürü için gerekli adımlara geçmeden önce şunu belirtmekte yarar var. Bu prosedür cihazda bulunan yönetici parolasını kaldırmıyor. Sadece Windows açılırken her seferinde bu parolayı sormasını engellemektedir. Dolayısıyla Windows’un açılışta parola sormasını engellediğiniz için, bilgisayarınızda yönetici şifresi gerektiren bir prosedür yapmak istediğinizde, haliyle Windows size parolayı soracak ve parolayı uzun zaman önce kaldırdığınız için unutmuş olabilirsiniz.

Aşağıdaki adımları takip edelim;

Windows 10’da sistem parolasını kaldırmak için ilk önce klavyemizden Başlat+R tuşlarına basarak Çalıştır ekranını açıyoruz.
Daha sonra Çalıştır ekranına ”netplwiz” yazıyoruz ve Enter tuşuna basıyoruz.

Windows 10 Açılış Parolası Nasıl Kaldırılır?

Sonraki adımda karşımıza gelen ekranda ise parolasını kaldırmak istediğimiz kullanıcının üzerinde tıklıyoruz ve hemen üzerindeki Parola tik’ini kaldırıyoruz.
Bu adımın sonrasında seçimimizi onaylamak adına Sağ alttaki Uygula tuşuna basıyoruz. Tik’i kaldırdığınızda uygula düğmesi aktif olacak.

Windows 10 Açılış Parolası Nasıl Kaldırılır?

Bu aşamada bilgisayarımız bizden var olan parolayı girerek prosedürü teyit etmemizi isteyecektir. Teyit işleminin sonrasında ise bilgisayar üzerinde kayıtlı olan parola deaktif moda geçecektir.

Windows 10 Açılış Parolası Nasıl Kaldırılır?

İşlem tamamlandı. Parolayı yeniden devreye almak için ise yaptığınız işlemlerin tersini yapabilirsiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here