Ana Sayfa Donanım Windows 10’da Kullanıcı Dosyaları Nasıl Taşınır

Windows 10’da Kullanıcı Dosyaları Nasıl Taşınır

18 views
0
Paylaş

Windows’u yüklediğiniz zaman, indirilen dosalar, müzik ve fotoğraf dosyaları gibi şeyleri organize etmenize yarayacak farklı klasörler çıkar. Bununla beraber, bu klasörleri isteğinize göre düzenleme imkânına da sahipsiniz.

Bu klasörleri harici bir diske atabileceğiniz gibi, sisteminizde farklı bir konuma da taşıyabilirsiniz.

Neden bütün kullanıcı klasörlerini taşımamalısınız

Başlamadan önce bir uyarımız olacak: bütün kullanıcı klasörlerinin yerini değiştirmeyin.

Bunu yapmanın bir yolu olmakla beraber, Sysprep isimli bir taşıma aracını kurmanız gerekecek. Microsoft bu işlemin yalnızca bir test ortamında yapılması gerektiğini belirtiyor. Bu prosedürü yalnızca kendi sisteminizde yapmalısınız. Eğer sisteme erişiminiz yoksa, veri kaybına uğrayabilirsiniz.

Fakat bir diğer alternatif de bulunuyor elimizde. İndirilenler ve Belgeler gibi klasörleri bütün kullanıcı klasörlerini taşımanın beraberinde getirdiği tehlikelere girmeden taşımak nispeten daha basit. Bu şekilde bir diğer sürücüde depolayacağınız belgelerle yerden kazanarak, olası veri kaybı riskinden de korunmuş olursunuz.

1. Yöntem: Kullanıcı dosyalarının yerinin değiştirilmesi

Öncelikle Dosya Gezgini’ni açın ve taşımak istediğiniz klasöre gidin. Bu klasörün üzerine farenin sağ tuşuyla tıklayarak ‘Özellikler’e gelin.

Windows 10’da Kullanıcı Dosyaları Nasıl Taşınır

Daha sonra ‘Konum’ sekmesine gelin.

Windows 10’da Kullanıcı Dosyaları Nasıl Taşınır

‘Taşı’ seçeneğine tıklayarak klasörün taşınacağı yeni konumu belirtin ve daha sonra Tamam’a tıklayın. Bu prosedürü taşımak istediğiniz bütün şahsi klasörleriniz için tekrarlayın.

Eğer mevcut bir klasörü seçerseniz, değişiklik yapacağınız klasörü var olan klasöre yeniden atayacağınızın bilincinde olmanız önem taşıyor. O nedenle sıfırdan bir taşıma prosedürü için bütünüyle yeni bir klasör oluşturmanız daha doğru olacaktır.

Windows 10’da Kullanıcı Dosyaları Nasıl Taşınır

Bu teknik, taşıma prosedürünü hızlı ve basit hale getirir. Kullanıcı klasörlerinizin konumu, Kolay Erişim çubuğunda da kendiliğinden güncellenecektir.

2. Yöntem: Kullanıcı Klasörlerinin Yerini Değiştirmek

Microsoft onaylı bu tekniği kullanarak klasörleri taşımak herhangi bir soruna yol açmıyor olmalı. Bununla beraber, yine de dikkatli davranmayı tercih edecek olursanız, kullanıcı klasörlerinizi bir kalemde değiştirme yöntemini tercih edebilirsiniz.

Bu teknik aslında mevcut kullanıcı klasörlerinin konumunu değiştirmiyor. Bilakis bu yöntemle yeni dosyaları kullanmış olacaksınız. Yapacağınız şey, Windows 10’un klasörlere baktığı konumla ilgili olmayacağı için, bu işlemin işletim sistemiyle çakışma ihtimali yok.

İlk olarak Dosya Gezgini’ni kullanarak, kullanıcı dosyalarını konumlandıracağınız yere gidin. Daha sonra yeni bir klasör oluşturarak istediğiniz bir isimle isimlendirin. Daha sonra olacak olan şey, ne tip bir klasör oluşturmak istediğinizle ilişkili olacak.

Eğer yeni bir ‘İndirilenler’ klasörü oluşturmak istiyorsanız, internet tarayıcınızı açarak, internetten indireceğiniz dosyalar için yeni bir konum seçmeniz gerekiyor.

Microsoft Edge

Microsoft Edge için ‘Ayarlar ve daha fazla’ düğmesine tıklayarak, ‘Gelişmiş Ayarlar’a gidin ve ‘Gelişmiş Ayarları Görüntüle’ seçeneğine tıklayın.

Windows 10’da Kullanıcı Dosyaları Nasıl Taşınır

İndirilenler bölümünde  indirilecek olan dosyalar için yeni bir konum belirleyebileceğiniz seçenek göreceksiniz.

Windows 10’da Kullanıcı Dosyaları Nasıl Taşınır

Google Chrome

Google Chrome da son derece benzer şekilde işleve sahip. Sağ üst köşedeki alt alta üç nokta olan simgeye tıklayarak, Ayarlar’a gelin.

Yüklemeler opsiyonu, menünün aşağısında, Gelişmiş bölümünde yer alır.

Windows 10’da Kullanıcı Dosyaları Nasıl Taşınır

Eğer Müzik ya da Resim gibi farklı tipte bir klasörse, indirilecek dosyaları çeşidine göre ayarlayabilirsiniz.

Dosya Gezgini’ne sağla tıklayarak, Özellikler’e gelin ve ‘Özelleştir’ sekmesine geçin.

Açılan menüden müzik, video, görsel dosyası ya da belge dosyası olduğuna dair tercihler yapabilirsiniz.

Son adım ise yeni oluşturduğunuz klasörleri ‘Hızlı Erişim’ menüsüne eklemek. Simgeyi tutup bu bölüme çekerek, bu prosedürü gerçekleştirebilirsiniz. Fakat artık işinize yaramayacak olan bağlantıyı silmeyi unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here