Ana Sayfa Mobil APK Dosyası Nedir, Ne İşe Yarar?

APK Dosyası Nedir, Ne İşe Yarar?

15 views
0
Paylaş

APK Dosyası Nedir, Ne İşe Yarar?

Android’li bir cihazınız varsa, APK terimini büyük ihtimalle duymuşsunuzdur. APK’nın ne demek olduğunu ve Android için neden önemli olduğunu merak ediyorsanız, gelin hızla onu tanımlayalım.

Android Package Kit sözcüklerinin kısaltılmışı olan APK, Android uygulamalarını dağıtmakta ve yüklemekte kullanılan bir format. APK dosyası, cihazınızda yüklemeye yapmak için gerekli bütün unsurları barındırır. Windows’taki EXE dosyaları gibi herhangi bir APK dosyasını Android’li cihazınıza kopyalayıp, onu kendiniz yükleyebilirsiniz. Uygulamaları bu yolla elle yüklemeye “sideloading” deniyor.

Herhangi bir uygulamayı Google Play’den indirip yüklediğinizde, APK dosyası kendiliğinden indirilip yükleniyor. Play Store’dan APK dosyalarını almanız mümkün yalnız bunları alternatif uygulama mağazalarından da edinebilirsiniz.

APK’ları elle yüklemenin birkaç avantajı var. Bunların ilki, uygulamalara daha önceden sahip olabilmek. Örneğin Google Takvim gibi önemli bir Google uygulaması güncellendiğinde cihazınıza ulaşması bir hafta ya da daha uzun sürebilir. APK dosyasını bulup yükleyerek bu süreyi atlayabilirsiniz.

Sideloading, Google Play’de olmayan programları da yüklemenize izin verir. Ancak APK dosyalarını indirirken çok dikkatli olmanız gerekiyor. Masaüstünde olduğu gibi APK dosyalarını herhangi kaynaklardan indirmek iyi bir fikir değildir. Özellikle ücretli bir uygulamayı size para ödemeden sunan site, programa bir zararlı ilave etmiş olabilir.

Özetle APK dosyaları, Android’de programları dağıtmak ve yüklemek için kullanılıyor. Uzman Android kullanıcıları için büyük bir güç sunsa da, onları nereden indirdiğinize dikkat etmenizde yarar var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here